DOLAR 33,0978 0.21%
EURO 36,2429 0.52%
ALTIN 2.634,420,49
BITCOIN 21526021,85%
Antalya
33°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1.200 METREDE BETONLA KAPATILAN PETROL KUYULARI ŞAŞIRTIYOR
245 okunma

1.200 METREDE BETONLA KAPATILAN PETROL KUYULARI ŞAŞIRTIYOR

ABONE OL
10 Mart 2022 11:47
1.200 METREDE BETONLA KAPATILAN PETROL KUYULARI ŞAŞIRTIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bin 200 metre rakımda 50 yıl önce petrol araması için açıldığı ileri sürülen ve daha sonra üzerleri betonla kapatılan yaklaşık 15 kuyu görenleri şaşırtıyor. Mahalle sakinlerinin kuyular kapatıldıktan sonraki süreçte yaşananlarla ilgili iddiaları bir hayli ilginç.

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Ilıcak Mahallesi Sivri mevkiinde 1969 ila 1970 yıllarında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen petrol aramaları kapsamında bölgede yaklaşık 15 sondaj çalışması yapıldı, bir süre sonra ise açılan kuyuların üzerlerine beton dökülerek kapatıldı. Kilometrelerce zorlu bir yolculuğun ardından ulaşılabilen ve tenhada bulunan bölgeden tesadüfen geçen vatandaşlar, bin 200 metre rakımda beton bloklarını görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, bölge sakinleri ise kuyuların kapatılmasına anlam veremediklerini ifade etti.

“PETROL BULUNMAYINCA KAPATILDI”

Öğrencilik yıllarında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü tarafından bölgede petrol araması yapıldığını belirten 72 yaşındaki Ilıcak Mahallesi sakinlerinden Abuzer Aslan,” Mahallemiz Sivri denen yerde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü petrol arama çalışması yaptı. Bende bölgede öğrencilik yıllarımda bir buçuk ay çalıştım. 1969 ve 1970 yılarından uzun bir süre çalışma yapıldı. Tabi petrol bulunmayınca kuyular kapatıldı” dedi.

“KAPATILDIKTAN SONRA SU FIŞKIRDI”

" alt="">

Bölge sakinleri ise kuyulardan kapatıldıktan sonraki süreçte su fışkırdığını belirterek, suyun geçtiği yerlerde toprakta siyah renkte iz bıraktığını iddia etti. Aslan, “Kapatılmanın ardından bol miktarda su çıktı. Suyunda kilometrelerce aktığını gördüm. Aynı zamanda su zeminde siyah bir renk bıraktı. Neden siyah bir renk bıraktı bunu da sordum ama kimseden bir cevap alamadım” şeklinde konuştu.

DOĞAL GAZ BULUNDU İDDİASI

Petrol aramasının yapıldığı ileri sürülen bölgede arazisi bulunan Ilıcak Mahallesi sakinlerinden 70 yaşındaki Necati Aladağ ise bölgeden doğal gaz bulunduğunu ileri sürdü. Aladağ, “Bölgede 3 yıl kadar bir arama yapıldı. Arama neticesinde bir miktar doğal gaz bulunduğu ve bunun işlemeye yeterli olmadığı için kuyuların kapatıldığı söylendi. Ama petrol aramasıydı. Niye, niçin kapatıldı bilgimiz yok. Bizimde anılan bölgeye 300-400 metre mesafede tarlamız olduğu için konu hakkında gelişme olduğunda bizim de bilgimiz oluyordu” diye konuştu. /HABERLER.COM

En az 10 karakter gerekli