DOLAR 32,5260 0.04%
EURO 34,6475 -0.14%
ALTIN 2.435,95-2,53
BITCOIN 21726003,14%
Antalya
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

4.KEPEZ KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI
217 okunma

4.KEPEZ KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

ABONE OL
5 Mart 2022 09:35
4.KEPEZ KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kepez Belediyesi’nin düzenlediği 4. Kepez Kitap Fuarı, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açtı. Fuar, 10 gün boyunca kitapseverleri binlerce kitap ve çok sevdikleri kitapların yazarlarıyla buluşturacak.

  1. Kepez Kitap Fuarı, 29 bin metre kare kullanım alanına sahip Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde açıldı. Bu yıl kitap okumaya dikkat çekmek amacıyla “OKU” temasıyla düzenlenen 4. Kitap Fuarının açılışına Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Sarı, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreni öncesi Kepez Belediyesi Çocuk ve Senfoni Orkestrası tarafından mini bir konser verildi. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, pandemi sebebiyle 2 yıldır bu programların gerçekleştirilemediğini belirterek, sözlerine başladı. 4. Kepez Kitap Fuarı’nın, Türkiye’nin en önemli kitap fuarı olma yolunda emin adımlarla devam ettiğini vurgulayan Tütüncü, “10 gün boyunca 400’den fazla yayın evinin kitapları, kaynakları, eserleri, hemşehrilerimizle buluşacak. 200’den fazla yazar imza günleri ve söyleşilerle güzel bir okur-yazar buluşmasına katkı sağlayacak. Güzel bir kültürel etkileşimi de hep beraber burada yaşamış olacağız. “dedi.

ÇOCUKLARIMIZIN YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

Kepez Belediyesi olarak temel belediyecilik hizmetlerinin ötesinde insanların kalplerine, gönüllerine, hayatlarına dokunan işler yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Tütüncü, açılış öncesi mini konser veren Kepez Belediyesi Çocuk ve Senfoni Orkestrasına değindi. Tütüncü, “Müzik yeteneklerini, keşfederek onlara o yetenekleri istikametinde bir gelecek çizdiğimiz sevgili yavrularımız, onlardan bu güne kadar 50’den fazla öğrencimizi konservatuara göndermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 12 yıldır süren bu çalışma onların iyi bir müzik insanı olma yolunda ortaya koyduğumuz  gayreti en güzel şekilde resmediyor.” diye konuştu.

KEPEZ’E 2023’E 16 KÜTÜPHANE

Kepez’e 2023’e kadar 16 yeni kütüphane hedefi koyduklarını da hatırlatan Başkan Tütüncü, “Geldiğimiz an itibariyle 10 kütüphanemizi tamamlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki süreçte 6 yeni kütüphaneyi daha hizmete açacağız. Okuyan öğrenen, öğrendikleriyle kendisine ufuk çizen ve ufkun peşinde koşan gençler yetiştirmek belediye olarak topluma sağladığımız en önemli katkımız olduğunu düşünüyorum. Bu kütüphanelerin içinde 130 binden fazla kaynakla Akdeniz Bölgesinin en zengin kütüphanesini hemşehrilerimize kazandırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kütüphane 365 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphane… Gençlerimiz bu kütüphaneye ne kadar çok ilgi gösterdiğini görünce bu hedefimizi daha da yükseğe taşıma amacına eriştik. Bu yılın sonunda Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Akdeniz Üniversitesi’nin hemen yanına 6 bin 500 metre kare okuma alanı ve aynı anda 2 binden fazla öğrencinin ders çalışabileceği, 1 milyon kitap kapasiteli bu kütüphane, 16 tane kütüphanemizin amiral gemisi olacak.” dedi.

" alt="">

 

BİLİMİN PENCERESİ KEPEZ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, DokumaPark’ta kurulan Antalya Bilim Merkezi’nin bilime pencere aralayan önemli bir bilim penceresi olduğuna da değindi. Tütüncü, Türkiye’nin en kapsamlı bu bilim merkezinin, ayda 7 bin-10 bin öğrenciye atölye eğitimi verebileceğini,  yıllar içinde insanlığa katkı verecek nesiller yetiştireceğini de sözlerine ekledi.  Tütüncü, “Yollar açmak, kaldırımlar, ışıltılı meydanlar yapmak, bunlar bütün belediyecilerin bildiği işler. Biz şehri inşa ederken, bir nesli ihya etmek için uğraşmıyorsak, imar ettiğimiz şehir gün gelir ihmal ettiğimiz nesil tarafından tahrip edilir.  Okuyan, öğrenen, düşünen sorgulayan sanatla hayatını renklendiren, sporla büyüyen nesiller yetiştirmek bizim en büyük vazifemizdir. “ diye konuştu.

Başkan Tütüncü, Antalya’daki Sahaf Festivali’nin, her yıl düzenlenen Kitap Fuarı’nın okuyan öğrenen bir Kepez’e işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

GENÇLERİMİZDE OKUMA BİLİNCİNİ VE ALIŞKANLIĞINI ARTTIRMALIYIZ

Kitapları çok sevdiğini ve kitapla ilgili her etkinliğin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı da; “Çok güzel ve anlamlı bir etkinliğin açılışını gerçekleştirmek için buradayız. Meslek hayatım boyunca en mutlu olduğum, beni en heyecanlandıran etkinlikler kitap ve eğitimle ilgili olanlar olmuştur. Bu da onlardan biri. Kitaplar arasında olmak beni çok mutlu ediyor. Kitaplar da kapılar gibidir. Bir kez açtığınız da sizi bambaşka bir dünyaya geçirir. Bütün dertlerinizden uzaklaştırarak farklı dünyalara gitmenizi sağlar. Bir insan olarak, dininin de ilk emri “Oku” olan bir birey olarak kitap okumaya olan sevdamdan dolayı bu tür kitapla buluşulan her türlü ortam bana özel bir heyecan katıyor. 10 gün boyunca başka bir dünyaya geçireceğine inandığım ‘4. Kepez Kitap Fuarı’nın açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

AHENK İLE GENÇLERİMİZİ HEP BİRLİKTE OKUMAYA TEŞVİK EDECEĞİZ

Meslek hayatı boyunca okuyan bir gençlik hedefiyle birçok çalışma yaptığını dile getiren Vali Yazıcı; “Meslek hayatım boyunca bulunduğum her yerde çocuklarımızı kitapla buluşturmak için çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanması için hep bir gayret içinde oldum. Antalya’mızda da pandeminin yönetilebilir olması ile birlikte bu yıl AHENK diye adlandırdığımız projemizi başlattık. Projemizde kitap okumayı birinci mottomuz olarak belirledik. AHENK ile çocuklarımıza haftada en az 40 dakika kitap okuma saati zorunlu hale getirildi. İnanıyoruz ki bu 40 dakika kitap okuma süresi ateşleyici olup gençlerimizde kitap okuma alışkanlığını arttırarak mevcut alışkanlığın kat ve kat üstüne çıkaracak. AHENK ile okuyan bir Antalya okuyan bir gençlik hedefliyoruz. Bunu da inşallah hep birlikte başaracağız.” şeklinde konuştu.

GELECEĞİMİZ EĞİTİME VERDİĞİMİZ ÖNEMLE ŞEKİLLENECEK

Her şeyin merkezinde olan insanın eğitiminin çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Yazıcı; “Her şeyi ama her şeyi insanoğlu için yapıyoruz. İnsanın merkezde olduğu bir dünyada dolayısıyla bu insanların eğitimli ve donanımlı olması çok önemli. Bunu gerçekleştirmek adına yapılan tüm katkılara minnet ve şükranla yaklaşıyorum. Şunu çok iyi biliyoruz ki geleceğimiz eğitime verdiğimiz önemle şekillenecek. Bu sebeple gençlerimiz için çok çalışmaya durmadan devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda bütün gençleri ve Antalyalıları fuarı keşfetmeye davet eden Vali Yazıcı; “Buradan bütün gençlerimize sesleniyorum, sevgili gençler kâğıttan dünyaları keşfetmek için buraya geliniz.” dedi. Vali Yazıcı konuşmasından sonra fuardaki stantları gezerek bilgi aldı.

Binlerce kitap, yüzlerce yayınevinin yer alacağı Kepez Kitap Fuarı, okuyucuları çok sevdikleri kitapların yazarlarıyla da buluşturacak. Türk edebiyatının önde gelen yazarları imza günleri, farklı konu ve söyleşilerle 4. Kepez Kitap Fuarı’nda yerini alacak. Kitap Fuarı, 4-13 Mart tarihleri arasında saat 09.00 ile 19.00’da kapılarını kitapseverlere açacak. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli