DOLAR 32,4311 0.05%
EURO 34,4493 -0.16%
ALTIN 2.487,370,19
BITCOIN 2022162-3,94%
Antalya
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

206 okunma

AK PARTİ’Lİ VEKİLLERİN BOYKOTU’NU KEMAL ÇELİK KIRDI

ABONE OL
21 Şubat 2022 17:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yürütülen ‘Otizmli Çiftçiler Üretiyor’ projesi, Ak Parti Antalya İl Yönetimi ve milletvekillerinin kapalı kapılar arasında rektöre karşı yürüttüğü ‘İstemezük’ girişiminin yumuşadığının ilk sinyalini verdi.

Ak Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, medyaya yansıyan ‘Güç çekişmesi’ söylentilerinin ardından son dönem üniversitenin bir etkinliğine katılan ilk vekil oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun vekillikten ayrılıp bakan olmasının ardından Antalya’da 5 milletvekilliği kalan Ak Parti, Dr. Tuba Vural Çokal’ın İyi Parti’den transferi ile yeniden 6 vekille temsil edilir olmuştu.

Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atamasının yapılıp rektörlük koltuğuna oturmasından hemen sonra, Ak Parti il yönetimi ve milletvekilleri üniversiteye karşı bir tavır almışlardı.

Bu tavır Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 Mezuniyet Töreni’nde ilk kez kendisini göstermişti. Ak Parti’den hiç bir yönetici ve milletvekili törene katılmazken, CHP’yi temsilen Antalya Milletvekili Cavit Arı törende hazır bulunmuştu.

Rektörlüğün tüm Antalyalı vekillere yaptığı katılım çağrısı ve davete sadece CHP’nin temsilci göndermesi şaşkınlık yaratmıştı.

" alt="">

Ak Parti yönetimi ve milletvekillerinin rektörlüğü mesafeli tavrı, eski genel sekreter Emre Çalışkan’ın Antalya Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne atanması konusunda gösterdikleri ısrar ile yeniden ayyuka çıktı. Ak Parti’den bazı yöneticiler ile bazı vekillere yakın medyada Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan hakkında son bir kaç haftadır yayınlanan haberlerin üniversite yönetimini yıpratmak için servis edildiği dedikodusu yayıldı.

Ancak bugün ilk kez bir Ak Parti milletvekilinin, rektörlüğün programına katılması dikkat çekti ve ‘buzlar eridimi mi?’ sorusunun cevabı aranmaya başlandı. Kemal Çelik, Erdoğan’ın atadığı rektörün programına katılarak, ‘Reis’e selam’ çakarken, diğer vekiller ile parti yönetiminin tavrı merak konusu oldu. 

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği iş birliği ile yürütülen ‘Otizmli Çiftçiler Üretiyor’ projesi kapsamında hasat etkinliği gerçekleştirildi. Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama seralarında yapılan etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Rektör Yardımcısı Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Genel Sekreter Ali Evren İmre, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Dernek Başkanı Demet Çileli, akademisyenler, otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

ÜNİVERSİTE OLARAK HER DESTEĞE HAZIRIZ

Etkinlikte konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Otizmli çocukları toprakla buluşturduk. Bu anlamlı işbirliği ile çocuklar tarımla tanıştı, önce dikimini yaptı, bugün de emek verdikleri ürünleri hasat ediyorlar. Bu onlar için hem bir terapi, hem de eğitim oldu. Otizm toplumda çok sık karşılaştığımız bir durum. Bu çocukların rehabilite edilip ailelerin bu çocukların büyünce ne olacak kaygısından kurtulması için devletin ve bizim rehabilite ve eğitimde yol göstermemiz gerekiyor. Bence bunun en güzel örneklerinden bir tanesi toprak. Burada çocukların bir tohumdan nasıl bir ürüne dönüştüğünü bizzat görmeleri onların gelişiminde çok kıymetli. Bu çalışmanın artarak farklı alanlarda da devam etmesini diliyorum.” dedi. Otizmle yaşamı öğrenmek, otizmli bireylerin aileleri kadar tüm toplumu da ilgilendirdiğini söyleyen Rektör Özkan, “Ben gerekli ve doğru eğitimin verilmesiyle, tüm çocukların topluma önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Bu vesileyle, çocuklarının eğitimi için büyük bir emek harcayan fedakâr ailelerine de teşekkür ediyorum. Üniversite olarak onlara destek vermek için elimizden geleni yapacağımızı da vurgulamak istiyorum.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Ziraat Fakültesi, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği iş birliği ile bilimin merkezi üniversitenin kapısının otizmli çocuklara açılmasının son derece önemli olduğunu belirten Antalya Milletvekili Kemal Çelik, “3 ay önce buraya otizmli çocuklarımızla ilk dikimini yapmıştık beraberce. Bugün de hasadını topluyoruz. Otizmli çocuklar için bir farkındalık yaratmamız gerekiyordu. Üniversite iş birliği çok önemli çünkü burada sağlık açısından, eğitim, bilim, spor, açısından her yönden değerlendirme imkanı var. bu nedenle Bu konuda başta Rektörümüze ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyor devamını diliyorum.” diye konuştu. TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı olan Kemal Çelik, “Benim oğlum Bahadır 13 yaşında. O olmasaydı benim de böyle bir şeyden haberim yoktu. 59 bir kişide bir görülen bir olay hepimizin farkında olması lazım. Bu çocuklar için dışarda bulunmak, spor yapmak, aktivitelere katılmak, toplumla iç içe olmak sağlıkları açısından çok önemli. Farkındalığı artırmalıyız.” dedi.

ÖĞRENCİLERİ BİLİMLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ

Tarımın sadece üretmek değil özellikle son yıllarda yeşil terapi denilen bir terapi kolu haline geldiğini söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan ise bunun bir örneğini burada gösterdiklerini söyledi. Bugün kışlık sebze üretim alanında 3 ay önce yapılan dikimleri hasat ettiklerini söyleyen Dekan Erkan, bu etkinliği bahar döneminde yeni türlerle üretime devam ettireceklerini, otizmli gençlerle yıl boyu bir arada olarak öğrencileri bilimle buluşturmak istediklerini söyledi.

DUYGULANDIRAN ŞİİR

Etkinliğin sonunda Otizmli gençlerin toprakla uğraşarak rehabilite olması amacıyla hayata geçen ‘Otizmli Çiftçiler Üretiyor’ projesi kapsamında otizmli çocuklar ektikleri ürünlerin hasadını yine kendi elleriyle yaptı. Hasadın ardından genç çiftçilere katılımcılar tarafından başarı belgeleri verildi.Etkinlikte otizmli gençlerden Neslihan Özdemir’inArif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini ve Egemen Özpolat’ın daİstiklal Marşını ezbere okuması katılımcılardan büyük alkış aldı. /GÜN HABER

En az 10 karakter gerekli