DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2164760-0,14%
Antalya
26°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

189 okunma

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA

ABONE OL
11 Şubat 2022 13:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), dünyanın önde gelen sıralama kuruluşları tarafından bilimsel kriterler baz alınarak oluşturulan ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri’ listelerinden 8’inde yer alma başarısı gösterdi.

ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı (URAP) tarafından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının 2021 yılında dünya sıralamalarına ilişkin raporu açıklandı. URAP, ARWU, CWUR, LEIDEN, NTU, QS, RUR, SCIMAGO, THE, USNEWS ve WEBOMETRICS’in sıralamalarının yer aldığı rapora göre AÜ, 8 listeye girmeyi başardı. URAP 2021 raporuna göre dünya sıralamalarında 8 listeye giren üniversiteler arasında Sabancı Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi de bulunuyor. Türkiye’den 2 vakıf ve 10 devlet üniversitesi de 8’den daha fazla listede yer aldı.

‘PRESTİJLİ ÜNİVERSİTELER ARASINDA YERİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ’

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, temel amaçlarının önemli başarıları ile adını dünyada duyurmuş AÜ’yü dünyadaki prestijli üniversiteler arasında konumlandırmak olduğunu söyledi. Türk bilimine dünya çapında saygınlık kazandıran bilimsel çalışma ve araştırmalara imza atmış üniversitenin önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Rektör Özkan, bu potansiyeli doğru bir şekilde değerlendirmek için göreve geldikleri günden bu yana önemli adımlar attıklarını belirtti.

KÜRESEL ALANDA REKABET

" alt="">

Farklılaşma stratejisi ile değer yaratarak küresel alanda rekabet etmeyi amaçladıklarını söyleyen Rektör Özkan, “Ülkemize katma değer sağlayacak bilim ve teknolojiyi üretebilmek için özellikle araştırma-geliştirmeye alanında temelini attığımız çalışmalarla hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle organ nakli, yapay organ üretimi, kanser, kök hücre uygulamaları, yapay zekâ, biyoteknoloji ve sağlık turizmi alanlarına odaklanıp bilimsel araştırmalardaki hedefleri tutturmak ve daha ileriye taşımak için kararlıyız” diye konuştu. YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Belgesi almaya hak kazanan 6 devlet üniversitesinden biri olduklarını da hatırlatan Rektör Özkan, “Kalite akreditasyonu çalışmalarımız ile tüm süreçlerimizin niteliğini daha da arttırdık ve bu süreçleri kurumsal hale getirerek sürdürülebilirliği için çalışıyoruz. Bu çalışmaların dünya üniversiteleri arasındaki yükselişimize de katkısı olacağına inanıyorum” dedi. /GÜN HABER

En az 10 karakter gerekli