DOLAR 33,0978 0.21%
EURO 36,2359 0.49%
ALTIN 2.632,290,42
BITCOIN 21473431,32%
Antalya
33°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANSİAD’IN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN HEDEFİ.. ‘KADIN İSTİHDAMI’
186 okunma

ANSİAD’IN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN HEDEFİ.. ‘KADIN İSTİHDAMI’

ABONE OL
7 Mart 2022 17:31
ANSİAD’IN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN HEDEFİ.. ‘KADIN İSTİHDAMI’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, “Cinsiyete dayalı iş bölümü anlayışı ortadan kaldırılmalı, kadınların fırsat eşitliklerinden yararlanacağı bir iklim yaratılmalı” dedi.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Demokrasi, ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşabilmek için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini kaydeden Akıncı, “Kadınların çalışma hayatı, eğitim ve yönetim kademelerinde eşit katılımına katkı koymalı ve bunun için çabalamalıyız” diye konuştu. Başkan Akıncı, “Kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans gösterilmeli ve bu yaklaşım temelinde çalışmalar yürütmeliyiz. Toplumsal olarak harekete geçilmeli, kız çocuklarını koruyan anlayıştan asla taviz vermeden, geleceğimizin teminatı olan kadınlarımızı olumsuz tavırlardan korumalıyız” dedi.

EĞİTİM SEVİYESİ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANINI ARTIRIYOR

Demokratik anlayışın güçlenmesi, toplumsal refahın sağlanması temelinde nüfusun yarısını oluşturan kadınların fırsat eşitliklerinden yararlanacağı bir iklimin yaratılması gerektiğinin altını çizen Başkan Akıncı, “Bu nedenden dolayı da kadınların iş gücüne katılma ve istihdam oranındaki yerinin sağlamlaştırılması ülkemizin başlıca hedefleri arasında olmalı” dedi. Cinsiyete dayalı iş bölümü yaklaşımının ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Akıncı, “Kız çocuklarımızı eğitime teşvik etmeli, fen, teknoloji ve matematik alanlarında potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri eğitim modelleri oluşturmalıyız. Kadınların eğitim seviyesi arttıkça istihdam oranları da aynı doğrultuda artmakta. 2020 yılında, kadınların eğitim seviyesinin yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıklarını açık bir şekilde görebiliyoruz” diye konuştu.

ANSİAD olarak demokrasinin güçlenmesi, toplumsal refahın sağlanması yolunda kadınların toplumdaki fırsat eşitliklerinden faydalanabilmesi adına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün öneminin farkında olduklarını kaydeden Akıncı, “İş yaşamında, kamuda, parlamentoda kadın temsilinin kurumlarımıza ve ülkemize güç katacağını biliyoruz. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, toplumsal cinsiyet eşitliği için öncelikli değişimin ve gelişimin bizlerle başlayacağının inancıyla bu noktada bize düşen görevleri yerine getirmeyi bir ödev olarak alıyoruz” diye konuştu. /GÜN HABER

" alt="">

En az 10 karakter gerekli