DOLAR 31,2210 0.05%
EURO 33,8732 0.05%
ALTIN 2.042,240,10
BITCOIN 19442309,41%
Antalya
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANTALYA’DA ANLATILDI.. ‘PROSTAT TEDAVİSİNDE SU BUHARI DÖNEMİ’
206 okunma

ANTALYA’DA ANLATILDI.. ‘PROSTAT TEDAVİSİNDE SU BUHARI DÖNEMİ’

ABONE OL
14 Mart 2022 16:07
ANTALYA’DA ANLATILDI.. ‘PROSTAT TEDAVİSİNDE SU BUHARI DÖNEMİ’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Özden, “Su buharı ile prostat tedavisi ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Yeni bir teknoloji. Ne yapıyoruz? Prostata kapalı yoldan ulaştıktan sonra su buharı uyguluyoruz. Isı transferi sağlamış oluyoruz, bu da tedavide yeni bir ufuk sağlıyor. Yan etkileri çok çok az” dedi.

Minimal İnvaziv Üroloji Derneği tarafından düzenlenen 7. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi, Antalya’da gerçekleştirildi. Kongrede Türkiye’de çeşitli kliniklerin gönderilen 52 video sunumu ve 113 sözlü sunum kabul edilirken, üç gün boyunca interaktif bir ortamda katılımcıların ve deneyimli hocaların değerlendirmelerine sunuldu.

“TEKNOLOJİ BİZE YENİ FIRSATLAR VERİYOR”

Prostatın daha çok 50 yaş ve üzeri erkeklerde önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Özden, “Tedavisinde birçok yöntem var, bunların hepsini kullanıyoruz. İlaç kullanımı bizim tedavilerimizin ilk basamağını oluşturuyor. İlaç tedavilerinin fayda vermediği, ya da bizim istemediğimiz hasta açısından sıkıntı oluşabilecek durumlarda ameliyat da öneriyoruz. Çok uzun zamandır ameliyatlar ile ilgili tecrübe sahibiyiz. Teknoloji bize yeni fırsatlar veriyor” sözlerine yer verdi.

“SU BUHARI İLE BERABER PROSTAT TEDAVİSİ ÜLKEMİZDE YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI”

" alt="">

Hastalıkların tedavisinde suyun öneminden bahseden Özden, “Hayatın temeli sudur. Suyun çok faydası var. Her zaman suyu biz öneririz. Birçok hasatlığı engellemede önemlidir. Suyun bir başka faydası da prostat tedavisinde oluyor. Su buharı ile beraber prostat tedavisi ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Yeni bir teknoloji. Ne yapıyoruz? Prostata kapalı yoldan ulaştıktan sonra su buharı uyguluyoruz. Isı transferi sağlamış oluyoruz, bu da tedavide yeni bir ufuk sağlıyor. Yan etkileri çok çok az. Bizim prostat için yaptığımız işlemler hastalara bir yan etki yükü getiriyor, bu yükü hafifletmek için de en son geliştirilen yöntemlerden bir tanesi de budur” dedi.

“AYNI GÜN HASTALARI TABURCU EDEBİLİYORUZ”

Tedavi sonrasında hastaların aynı gün taburcu edildiğini sözlerine ekleyen Özden, “Etkinliği de gayet iyi. Gelecekte bunu daha yaygın konuşacağız. Prostatın en basit belirtileri idrar sorudur. Normalde insanların gece idrara kalkmaması lazım, bunların hepsi hayat kalitesini ve uyku kalitesini düşürüyor. Prostat ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Herkes aslında normal gibi davranır. Çok fazla konuşulmuyor. Ama normal değildir. Tedaviyi hak eden durumlar oluyor. Bununla ilgili farklı tedavilerimiz var” açıklamasını yaptı. /HABERLER.COM

En az 10 karakter gerekli