DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2136266-1,04%
Antalya
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANTALYA’DA KARAYOLUYLA ULAŞIMIN YAPILAMADIĞI TEK YER.. DEMRE KALEKÖY
31 okunma

ANTALYA’DA KARAYOLUYLA ULAŞIMIN YAPILAMADIĞI TEK YER.. DEMRE KALEKÖY

ABONE OL
23 Nisan 2024 09:50
ANTALYA’DA KARAYOLUYLA ULAŞIMIN YAPILAMADIĞI TEK YER.. DEMRE KALEKÖY
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Demre’de yer alan Kaleköy’e kara yolu ile ulaşım mümkün değil. Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği antik kent üzerinde kurulu Kaleköy’e ulaşmak için tek yol denizden geçiyor. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak bugünlere gelmiş bir antik yerleşim yeri olan Kaleköy’e gitmenin tek yolu tur tekneleri.

Kaleköy, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan eski bir yerleşim bölgesi. Tam olarak Kaş ve Demre arasında kalan bu antike karayolu ile ulaşmak mümkün değil. Karayolu ile ulaşımı imkânsız olan Kaleköy’e gitmek isterseniz tur teknelerini kullanabilirsiniz ya da imkânınız varsa marinalardan tekne kiralayarak konforlu bir şekilde ziyaret edebilirisiniz.

TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Kaleköy yılın 12 ayı turistlere ev sahipliği yapan eşsiz bir yer. Her mevsim ayrı bir güzel olan Kaleköy, Antalya’nın o kavurucu yaz sıcağında bile güzelliğinden ödün vermiyor. Eğer bu antik kentin dokusunu hissederek denize girmek ve farklı su sporlarını denemek istiyorsanız şu anda ziyaret edebilirsiniz. Sonbahar mevsiminde olmamıza rağmen suyun sıcaklığının yüksek olmasından ötürü burada denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

" alt="">

BÖLGEDE GEZİLECEK ÇOK YER VAR

Kaleköy’e tekne ile geldiğiniz zaman iner inmez karşınıza antik evler ve oldukça sevimli sokaklar çıkıyor. Birinci sit alanı olan bu bölgede bulunan her yapı özel kanunla ile korunuyor. Adaya adım attığınız andan itibaren sizi içine alan muhteşem bir atmosfer ile karşı karşıya kalacaksınız. Dar sokaklardan, eski evlerin arasında, adada kısa bir yürüyüşler ile gezintiye çıkabilirsiniz. Kaleköy’de denizin içinde kalan tarihi Likya lahitleri yer alıyor. Oldukça iyi durumda olan bu lahitler mutlaka görülmeye değer. Çok sayıda taş evin yer aldığı adadan üst kısımda olan kaleye doğru yürürken farkı medeniyetlerin bıraktığı izleri görebilirsiniz. Adanın en yüksek kısmında ise Osmanlı döneminden kalma bir top sergileniyor. Denizden çıkarılarak buraya getirilen topu görmeye giderken eşsiz bir manzaraya da şahit olacaksınız.

BÖLGENİN TARİHİ GEÇMİŞİ OLDUKÇA İLGİNÇ

Bir diğer adıyla Simena olarak bilinen bu antik kentte muhteşem bir tarih sizi bekliyor. Bölgenin her daim medeniyetlerin cazibe merkezi olması nedeniyle Kaleköy’de farklı kültürlere ait izleri görebilirsiniz. Kaleköy’de yerleşimin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Kayıtlara göre bu bölgeye ilk olarak yerleşen ve şehrin temellerini kuran topluluğun Pelasg medeniyeti olduğu düşünülüyor. Bir liman kenti olarak kullanılan Kaleköy’de Pelasglara ait pek çok iz bulmak mümkün. Pelasglardan sonra Persler tarafından işgal edilen bölge daha sonra Roma İmparatorluğu’nun himayesine altına girdi. Milattan önce 168 yılına kadar Roma’da bulunan ada imparatorluğun dağılmasından sonra Bizans kontrolüne geçti. Bizans tarafından farklı eserler ile geliştirilen Kaleköy zaman zaman savaşlar neticesinde Ceneviz ve Venedik tarafından da ele geçirildi. Her medeniyet tarafından farklı bir ekleme ile geliştirilen bu şehir oldukça zengin bir kültür mozaiğine sahip. 1204 yılından sonra devamlı olarak el değiştiren ada son olarak 1912 yılında Yunanistan hâkimiyetine girdi. Sonları yapılan anlaşmalar neticesinde ada tekrardan Osmanlı hakimiyetine girdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında yeniden Yunanistan işgaline uğrayan ada Kurtuluş Savaşı zamanı verilen mücadelelerin ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası haline geldi. KÖRFEZ – Bülent ÖNER

En az 10 karakter gerekli