DOLAR 32,2268 0.04%
EURO 35,1367 0.11%
ALTIN 2.516,180,64
BITCOIN 2146415-0,61%
Antalya
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANTALYA’DA SAHTE HİLELİ AYIPLI ÜRÜN SATANLAR LİSTEDE
405 okunma

ANTALYA’DA SAHTE HİLELİ AYIPLI ÜRÜN SATANLAR LİSTEDE

ABONE OL
3 Mart 2022 12:32
ANTALYA’DA SAHTE HİLELİ AYIPLI ÜRÜN SATANLAR LİSTEDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Antalya’nın gıda üretiminde giderek kötüye gittiği ortaya çıktı. Antalya’dan 19 firma ve ürün listeye girdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında hazırlanan Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.”

NE CEZALAR VERİLİYOR?

Bakanlıktan yapılan açıklamanın devamı şöyle:

" alt="">

“Bu uygulama tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması ve sektörde haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Uygunsuzlukların tespitinde Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan CİMER, Alo 174 Gıda Hattı ve Whatsapp (0 501 174 01 74) gıda ihbar hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı bulunmaktadır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan Kanun düzenlemesi ile gıdada taklit veya tağşiş cezaları caydırıcı hale getirilmiştir. Bu kapsamda, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayri safi gelirlerine bağlı olarak 50 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası, hapis cezası, adli para cezası ve gıda sektörü faaliyetinden men cezası getirilmiştir” denildi.

Açıklamada, “Yüksek teknoloji ürünü cihazlar ile güçlendirdiğimiz, güçlü personel altyapısı ile hizmet veren laboratuvarlarımızda taklit veya tağşişe esas her türlü tespit yapılabilmektedir. Önümüzdeki süreçte yeni risklerin belirlenmesinde yeni teknolojiler, yeni sistemler kullanılarak özellikle kasıtlı olarak gıdada taklit veya tağşiş yapan firmalar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Yeni düzenleme gıda üreticilerine önemli sorumluluk yüklemektedir. Bu kapsamda üreticilerin hammadde tedarikini dikkatli yapmaları, gerekirse üretim prosesini ayırmaları önem arz etmektedir. Daha önce 26 kez yapılan kamuoyu duyuruları ile gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 1.609 firmanın 3.605 ürünü kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusu ile 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.887 firmaya ait 4.164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir.”

İŞTE ANTALYALI O FİRMALAR

Kırbıyık İçecek Dağ. Paz.Tur. Otel. İnş.Tic. San. A.Ş. Serik/ANTALYA Volim marka Aromatize Şarap Bazlı İçki… (Dışardan etil alkol ilavesi)

Doğan Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi-Doğan Side Zeytinyağı Fabrikası (Manavgat/ANTALYA) Side Natürel Sızma Zeytinyağı Yağ asidi etil esterleri (Daha düşük kaliteli zeytinyağ karıştırılması)

Ay Yıldız Kasap-Emine ARSLAN/Çalkaya Mah. Serik Cad. No:8/1 Aksu/ANTALYA  Kasap Köfte (Dana Eti+Kuzu Eti Karışımı) Kanatlı Eti Tespiti .

Biz Konya Sofrası-Bilal KÜÇÜKKÖŞKER/Altınova Düden Mah. Antalya Cad. No:237/A Kepez/ANTALYA  Köfte (Dana ve Kuzu Kıyma Karışımı) Kanatlı Eti Tespiti.

Babacan Kokoreç- İsmail BABACAN/Emek Mah. Sakarya Bulvarı Bilgiç Apt. No:302/A Kepez/ANTALYA Dana Köfte (Çiğ) Kanatlı Eti Tespiti

Baha Hırdavat İnşaat Turizm Tic Ltd. Şti.-Baha Restoran/Meltem Mah. Meltem Bulvarı No:11/A F Blok Takat Sitesi Muratpaşa/ANTALYA Lahmacun Harcı Kanatlı Eti ve Sakatat (Dil) Tespiti

Musa ARIKAN Muratpaşa/ANTALYA  Isıl İşlem Görmüş Sucuk Kanatlı Eti Tespiti

Karadeniz Samsun Pide-Berk KAYA/ Sütçüler Mah. Güneş Cad. No:117/A Kepez/ANTALYA Kıymalı Pide Harcı (Pişmiş) Sakatat (Taşlık) Tespiti

Köfteci Kerim-Hüseyin ARMAĞAN/ Cumhuriyet Mah. 680 Sok. No:16 Muratpaşa/ANTALYA Dana köfte Kanatlı Eti Tespiti

Antepia Baklava ve Kadayıfları – Fatma Neşe CAN Muratpaşa / ANTALYA Antep Fıstıklı Burma Kadayıf (Yer Fıstığı) Tespiti

Binboğa Moda Dondurmaları-Hanifi Ceyhanyaran Kepez/ANTALYA Kahramanmaraş Binboğa Moda Yağlı Sade Dondurma (Bitkisel Yağ)

A.D. Toptan Gıda-Alim SARIKAYA Muratpaşa/ANTALYA Yörük Obam Yöresel Lezzetler Tarihi Silivri Manda Yoğurdu.Tür Tespitine Göre İçeriğinde Manda Sütü Bulunmaması, Bitkisel Yağ …

Sütçü İmam Dondurma Gıda Tur. İnş. San. Tic. Ltd. Şti. Alanya/ANTALYA Ülkütat Dondurma Bitkisel Yağ

BÇS Emlak Gıda İnş. Tur. San. Tic. Ltd. Şti. Konyaaltı/ANTALYA Çağlarsoy Dondurma Bitkisel Yağ

Sotka Gıda Tarım Sanayi ve Tic.Ltd.Şti. Muratpaşa/ANTALYA _ Tereyağı Bitkisel Yağ

Erkan Gıda-İbrahim ERKAN Kepez/ANTALYA Yörük Elmalı Tereyağı Süt Yağı Harici Yağ

Yörükdağı Et Süt Gıda ve Tarım Ür. İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. Kepez/ANTALYA Çağlarsoy Süt Kaymağı (Natamisin)

Yörükdağı Et Süt Gıda ve Tarım Ür. İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. Kepez/ANTALYA Yörükdağı Süt Kaymağı (Natamisin)

Muharrem YAVUZ Korkuteli/ANTALYA Korkuteli Süt Geleneksel Yayık Tereyağı (Bitkisel Yağ)

Komşu Peynir Dükkanı -Hüseyin Çetin KILIÇ Muratpaşa/ANTALYA Korkuteli Ezine Keçi Peyniri (İnek Sütü) Tespiti

En az 10 karakter gerekli