DOLAR 32,4173 0.01%
EURO 34,4304 -0.2%
ALTIN 2.488,490,23
BITCOIN 2038840-2,95%
Antalya
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 ‘ANTALYA’NIN FETHİNİN 815’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN’
139 okunma

 ‘ANTALYA’NIN FETHİNİN 815’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN’

ABONE OL
3 Mart 2022 15:15
 ‘ANTALYA’NIN FETHİNİN 815’İNCİ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Ersin Yazıcı, Antalya’nın fethinin 815’inci yılı kutlamaları kapsamında Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen “Fethinin 815. Yılında Antalya Sempozyumu”na katıldı. Sempozyumda konuşan Vali Yazıcı; “815 yıldır Türk yurdu olan Antalya’mızı daha ileriye götürmek, ecdadımıza olan vefa borcumuzdur.” dedi.

1207 yılında Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilen Antalya’nın fethinin 815’inci yıl dönümü kutlama etkinlikleri Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen “Fethinin 815. Yılında Antalya Sempozyumu: Tarih ve Kültür” konulu sempozyumla başladı. Programa Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Kalan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsmail Yüksek, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve öğrenciler katıldı.

ECDADIMIZI; RAHMETLE, ŞÜKRANLA VE DUALARLA YÂD EDİYORUM

Fethin 815’inci yılını kutlayarak sözlerine başlayan Vali Yazıcı; “Bugün hepimizin içinde bir coşku var, bugün hepimiz çok heyecanlıyız, bu kutlu şehrimizin fethinin 815’inci yılını şükürle, coşkuyla, iftiharla idrak ediyoruz. Bizlere bu eşsiz güzellikteki şehri miras bırakan ecdadımızı, rahmetle, şükranla ve dualarla yâd ediyorum. Cümlesinin mekânı cennet, makamı âli, ruhları şad olsun. Fethimizin 815’inci yıl dönümü kutlu olsun.” diye konuştu.

ANTALYA’YI DAHA İLERİ GÖTÜRMEK ECDADIMIZA VEFA BORCUMUZ

" alt="">

Antalya’yı daha ileriye götürmenin ecdadımıza olan vefa borcumuz olduğunu söyleyen Vali Yazıcı; “Hepimizin bildiği bir gerçek var. Antalya’mız denizi, kumu, güneşi, doğal güzellikleriyle gerçekten çok özel bir yer. Bu özel yerde her yıl milyonlarca misafir ağırlıyoruz. Ülkemizin dünyaya açılan penceresi olan Antalya’mızda, dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerimize kültürümüzün bir parçası olan hoşgörü ve nezaketi göstermeye, gönlümüzü herkese açmaya devam ediyoruz. Antalya’mız coğrafi güzellikleri, tarımı ve sanatı kadar tarihiyle de öne çıkmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya’mızı daha ileriye götürmek, ecdadımıza olan vefa borcumuzdur.” dedi.

ŞANLI TARİHİMİZİ GENÇLERİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE ÖĞRETMEK ARZUSUNDAYIZ

Şanlı tarihimizin sayısız destanlarla dolu olduğuna ve bu şanlı tarihimizi gençlerimize en iyi şekilde öğretmemiz gerektiğine değinen Vali Yazıcı; “Bugünden 815 yıl önce 5 Mart 1207’de Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev ve kahraman askerleri tarafından fethedilen bu ulu şehir asırlardır Türk medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuş ve olmaya da devam edecektir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkûmdur.’ sözünden hareketle 815 yıldır Türk yurdu olan Antalya’mızda şanlı bayrağımızın özgürce dalgalanmaya devam etmesi için tarihimizi, gençlerimize ve çocuklarımıza en iyi şekilde öğretmek arzusundayız.” ifadelerini kullandı.

ŞANLI BAYRAĞIMIZIN ÖZGÜRCE DALGALANMASI İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Tüm engellemelere ve zorluklara rağmen Türkiye’nin güçlenmeye devam ettiğini vurgulayan Vali Yazıcı; “Güçleniyoruz, inşallah daha da güçleneceğiz. Bize çelme takmaya çalışmalarına rağmen, bütün engellemelere rağmen, tüm şer odaklarına rağmen, güçlenmeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Bunu da buradaki gençlik yapacak, bunu hep birlikte yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm zorlukların üstesinden birlik ve beraberlik ruhuyla gelmeye bayrağımızı bu topraklarda ve Mavi Vatanda özgürce dalgalandırmaya devam edeceğiz. Bunu buradan tüm Dünyaya hep birlikte haykırıyoruz. Fethimizin 815’inci yıl dönümü kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Vali Yazıcı’nın konuşmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Konservatuar Bölümü öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen müzik dinletisi gerçekleştirildi. Sempozyumu katılanlar tarafından büyük beğeniyle dinlenen etkinliğin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik tarafından Antalya’nın fethi ve fethinin önemini anlatan bir konuşma gerçekleşti.

 “Fethinin 815. Yılında Antalya Sempozyumu: Tarih ve Kültür” konulu sempozyumu Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 3 – 4 Mart tarihleri arasında devam edecek. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli