DOLAR 32,8363 -0.21%
EURO 35,6613 -0.61%
ALTIN 2.537,640,12
BITCOIN 2165241-2,37%
Antalya
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AYÇİÇEK YAĞI TAŞIYAN GEMİLER TÜRKİYE’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI
141 okunma

AYÇİÇEK YAĞI TAŞIYAN GEMİLER TÜRKİYE’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI

ABONE OL
10 Mart 2022 10:42
AYÇİÇEK YAĞI TAŞIYAN GEMİLER TÜRKİYE’YE DOĞRU YOLA ÇIKTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Rusya’nın Yeisk Limanı’nda bekleyen 6 bin 99 ton ayçiçek yağı yüklü geminin Türkiye’ye ulaşmak üzere Kerch Kanalı’nı geçerek seyre başladığını, ayçiçek yağı yüklü 3 geminin de Rostov Limanı’ndan kalkış yaptığını açıkladı. Daha sonra bir açıklama daha yapan DGM, Rus limanlarında bekleyen 6 Türk gemisinin daha yola çıktığını açıkladı

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Rusya’nın Yeisk Limanı’nda bekleyen 6 bin 99 ton Ayçiçek Yağı yüklü Gemi Kerch Kanalı’nı geçerek seyre başladı, 15 Mart’ta Mersin’de olması beklenmektedir. Ayçiçek yağı yüklü diğer 3 gemi ise Rostov Limanı’ndan kalkış yapmış olup 17 Mart’ta ülkemize varmaları planlanmaktadır.”

6 GEMİ DAHA YOLA ÇIKTI

Daha sonra bir açıklama daha yapan Denizcilik Genel Müdürlüğü, “Rus limanlarında bekleyen Türk sahipli/işletmecili gemilerden 6’sı daha limanlardan kalktı. Kömür, demir filizi, buğday ve küspe-kepek taşıyan gemilerimizin 5’i ülkemize biri Romanya’ya seyre başladı. Kerch Boğazı trafiğe açılmış olup tüm gemilerimizin kalkış yapması bekleniyor.” ifadelerine yer verdi.

" alt="">

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağı taşıyan gemilerin Türkiye’ye yola çıkmasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

* Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler nedeniyle Karadeniz kıyılarındaki limanlarda bekletilen gemilerle ilgili sorunumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gayretleri ve girişimleri ile çözülmüştür.

* İftiharla söylemek isteriz ki; sadece Türkiye’ye gelecek siparişleri taşıyan gemilere izin verilmiş ve gemilerimiz de ülkemize doğru yola çıkmıştır.

* Bu vesileyle, sorunun çözümü için çaba harcayan başta Muhterem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlarımıza ve tüm çalışanlarına en derin şükranlarımızı ve saygılarımızı arz ederiz. /HÜRRİYET.COM.TR

En az 10 karakter gerekli