DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2164152-0,31%
Antalya
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

226 okunma

ÇİNLİ DEV ŞİRKET ÇALIŞANLARINA SEVİŞMELERİ İÇİN İZİN VERDİ

ABONE OL
31 Ocak 2022 10:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çinli teknoloji şirketlerin hafta sonu mesailerinin iptal edildiğini açıkladı. Şirketlerin bu adımları Çin’in doğum oranlarını artırma yönündeki ulusal hedeflerine ve iş kanunlarına uymak için attığı ifade ediliyor.

TikTok’un sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance, hafta sonu mesailerini resmen kaldırdı. Popüler oyun PlayerUnknown’s Battlegrounds’ın (PUBG) mobil versiyonunun geliştiricisi Lightspeed & Quantom Studio ve TikTok’un rakibi Kuaishou da hafta sonu mesailerinin iptal edildiğini açıklamıştı.

Singapur gazetesi The Straits Times’a konuşan analistler, şirketlerin bu adımları Çin’in doğum oranlarını artırma yönündeki ulusal hedeflerine ve iş kanunlarına uymak için attığını kaydetti.

Haftada 6 gün 09.00-21.00 arası çalışma anlamına gelen “996” diye bilinen çalışma kültürü, Çin’in nüfus artışının düşmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak görülüyor. Ülke geçen yıl 1,3’le tüm zamanların en düşük doğum oranına sahipti.

Haberde, nüfus artışının düşmesinin sebeplerinden birinin de “nei juan” olduğu yazıldı. “Nei juan” şehirde yaşayan kişilerin, akranlarından geri kalmamak için rekabet etme baskısı hissetmesi anlamına geliyor.

" alt="">

Genç çiftler, “nei juan” altında ezildiklerini ve çocuk yapmak istemediklerini ifade ediyor.

Plenum.ai adlı danışmanlık firmasından analist Bo Zhengyuan da genç çiftlerin bu yüzden çocuk sahibi olmak istemediğini söyledi.

Antalya’da grup seksin sonu feci bitti. Elvan Küçükaltun, Kadir Demir’i cinsel organını keserek öldürdü. Elvan Küçükaltun’un ifadesi kan dondurduAntalya’da grup seksin sonu feci bitti. Elvan Küçükaltun, Kadir Demir’i cinsel organını keserek öldürdü. Elvan Küçükaltun’un ifadesi kan dondurduYaşam

 ÇALIŞANLAR ENDİŞELİ

Teknoloji şirketlerinin hafta sonu mesaisini kaldırmasının “nei juan”ı azaltması beklense de uzmanlar başka bir noktaya dikkat çekiyor.

Renmin Üniversitesi’nde akademisyen Liu Erduo, asıl meselenin şirketlerin tutumunda yattığını söyledi:

Şirketler, çalışanların maaşlarını keserse veya personelin yapması gereken iş aynı kalırsa, değişiklik amacına ulaşmaz.

Teknoloji şirketlerinin bazı çalışanları, fazla mesaiyi savunuyor.

Basınla konuşmasına izin verilmediği için adını söylemeyen bir ByteDance çalışanı, fazla mesai ücretinin aylık maaşının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu söyledi ve şöyle bir ek yaptı:

Eskisiyle aynı işi yapacağımdan endişeleniyorum. Yani işimi tamamlamak için fazla mesai ücreti almak yerine boş zamanlarımda çalışmak zorunda kalıp daha az para kazanabilirim. /MEDYA TAVA

En az 10 karakter gerekli