DOLAR 32,4311 0.05%
EURO 34,4493 -0.16%
ALTIN 2.487,370,19
BITCOIN 2022162-3,94%
Antalya
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EPDK’DEN AÇIKLAMA.. ‘TARİFELERİ ŞİRKETLER DEĞİL BİZ BELİRLERİZ’
183 okunma

EPDK’DEN AÇIKLAMA.. ‘TARİFELERİ ŞİRKETLER DEĞİL BİZ BELİRLERİZ’

ABONE OL
14 Şubat 2022 09:45
EPDK’DEN AÇIKLAMA.. ‘TARİFELERİ ŞİRKETLER DEĞİL BİZ BELİRLERİZ’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), belirlenen elektrik tarifelerinde dağıtım şirketlerinin kazancı ve bu kazancın tüketicilerin elektrik faturasına etkisi üzerine yöneltilen iddialara ilişkin, “Tüketicilerimize elektriği dağıtım şirketleri değil görevli tedarik şirketleri satar. Bu şirketlerin tarifeleri EPDK tarafından belirlenir. Bu tarifeler dışında şirketler kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama ya da zam yapamazlar” ifadelerine yer verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından son günlerde EPDK tarafından belirlenen elektrik tarifelerinde dağıtım şirketlerinin bu süreçteki kazancı ve bu kazancın tüketicilerin elektrik faturasına etkisi hakkında yöneltilen iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, dağıtım şirketinin ve görevli tedarik şirketinin (GTŞ) iki farklı tüzel kişilik olduğu hatırlatılarak, “Dağıtım şirketleri elektrik satışı yapmaz. Dağıtım şirketleri dağıtım şebekesini işletmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, arıza bakım ve onarım yapmak, bağlantı taleplerini karşılamak, gerekli şebeke yatırımlarını gerçekleştirmek ve tüm sistem kullanıcılarına ayrım gözetmeyen elektrik dağıtım ve bağlantı hizmetleri sunmakla görevlidir. Dolayısıyla dağıtım şirketi elektrik satışı yapmamaktadır. Dağıtım şirketleri ‘kargo işi’ yani taşımacılık ile görevlidir. Şebekenin işletilmesinden sorumlu şirkettir. Bu şirketler 21 adet olup özelleştirme ile verilen şirket isimleri ile devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Tüketicilere elektriği dağıtım şirketlerinin değil GTŞ’lerin sattığı bilgisi verilen açıklamada, “Bu şirketlerin tarifeleri EPDK tarafından belirlenir. Bu tarifeler dışında şirketler kendi inisiyatifleri ile faturalarda oynama ya da zam yapamazlar” değerlendirmesi yapıldı.

“BU ŞİRKETLER EPDK’NİN BELİRLEDİĞİ FİYATTAN FARKLI BİR FİYAT UYGULAYAMAZ”

" alt="">

Açıklamada GTŞ’lerin serbest piyasadan veya Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) üzerinden satın aldıkları enerjiyi serbest olmayan tüketicilere veya ikili anlaşması bulunmaya tüketicilere düzenlenen tarife üzerinden satmak zorunda olduğu kaydedilerek, “Bu şirketler EPDK’nin belirlediği fiyattan farklı bir fiyat uygulayamaz” denildi.

“BELİRLENEN ORANLARIN ÜZERİNDE KÂR MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Şirketlerin 32 kuruşa satın aldığı elektriği vatandaşa astronomik kârlar ile satılıp satılmadığının ve gerçek rakamların ne olduğu sorusunun cevaplarına yönelik şu ifadeler yer aldı:

“Sosyal medyada çokça atıf yapılan kurul kararında açıkça dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp için yaptığı satışlarda fiyatın 31,8592 kuruş/kWh olduğu ifade edilmiştir. Ancak söz konusu fiyat sadece enerji fiyatıdır. Herhangi bir vergi dahil değildir. GTŞ’ler nihai tüketicilere yaptığı elektrik satışının sadece yüzde 20’sini EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa almaktadır. 2022 yılı için yapılan perakende satış tarifelerinde GTŞ’lerin yaklaşık 125 milyar kWh’lik bir elektrik satışı olacağı öngörülmüştür. Bu elektriğin 25 milyar kWh’lik kısmı EÜAŞ’tan 31,86 kuruşa alınacağı, geri kalan 100 milyar kWh’lik kısmı ise spot piyasadan yaklaşık 150 kuruştan alınacağı öngörülmüştür. Dolayısıyla ağırlık ortalama enerji alım fiyatı 125 kuruş/kWh civarındadır. Devlet sübvansiyonu ile GTŞ’ler vatandaşlarımıza daha ucuza elektrik satmaktadır. Şirketlerin EPDK’nin belirlediği oranların üzerinde kar etmesi ise mümkün değildir. GTŞ’lerin EÜAŞ’tan 32 kuruşa elektrik alıp sanayiye 1 lira 75 kuruş, ticarethane 2 lira 74 kuruş, hanelere 1 lira 37 kuruş, 2 lira 6 kuruş fiyatlar ile satış yaparak yüzde 330-546 kâr yaptığı şeklindeki bilgi doğru değildir. GTŞ’ler düzenlenen tarife içindeki müşterilere yapacakları enerji satışından elde edecekleri kâr oranı ‘net kâr marjı’ ile sınırlandırılmış olup bu oran 2021-2025 dönemi için yüzde 2,38 olarak belirlenmiştir. Yani iddia edildiği gibi 32 kuruşa elektrik satın alınarak astronomik düzeyde kar elde edilmesi kesinlikle söz konusu olamaz.”

Açıklamada ayrıca vatandaşların elektrik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin çalışmaları konusunda en iyi düzeyde ve gereken şeffaflıkla bilgilendirilmesinin büyük önem taşıdığına vurgu yapılarak şirketlerin, tüketicilerin en doğru şekilde bilgilendirmek için gereken hassasiyeti göstermesinin beklentileri arasında oldukları aktarıldı. /İNTERNETHABER

En az 10 karakter gerekli