DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22339892,89%
Antalya
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘FEMİNİST GECE’DE ANTALYA’DA 30 İSTANBUL’DA 38 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
189 okunma

‘FEMİNİST GECE’DE ANTALYA’DA 30 İSTANBUL’DA 38 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ABONE OL
9 Mart 2022 10:05
‘FEMİNİST GECE’DE ANTALYA’DA 30 İSTANBUL’DA 38 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla her yıl kadına yönelik şiddet ve kadın haklarında gerilemeyi protesto niteliğinde etkinlikler, İstanbul başta olmak üzere birçok kentte gece yürüyüşleri düzenlendi.. Antalya’da düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelen Antalya Kadın Platformu üyeleri ile polisler arasında çıkan arbedede 30 kişi, İstanbul’da da 38 kişi gözaltına alındı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Antalya Kadın Platformu’nun çağrısı ile Feminist Gece Yürüyüşü yapmak üzere bir araya gelen çeşitli siyasi parti, STK, sendika ve derneklere üye kadınlar, Üçkapılar önünde toplandı. Burada slogan atan yaklaşık 200 kişilik grup daha sonra yürümek istedi. Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri başvuruları bulunmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin veremeyeceklerini gruba iletti. Emniyet yetkilileri ile kadınlar arasında yapılan görüşmelerin ardından platform üyeleri yürümekte diretince polis ve kadınlar arasında arbede çıktı. 

ARALARINDA ERKEKLER DE VAR

Polis ekipleri kadınların yürümeye çalışması üzerine biber gazıyla grubun bir kısmını dağıttı. Kadın platformu üyeleri 2 gruba dağılırken, bir grup çevik kuvvet polislerinin olduğu alanda kalırken, diğer grup ise Atatürk Caddesi’nin olduğu alana geçerek yolu kapatmaya çalıştı. Polis ekipleri, dağılmaları yönünde çağrılarda bulunsa da Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar ısrarla yürümek isteyince arbede yaşandı. Arbede sırasında polis ekipleri, kadınlara destek veren erkeklerin de aralarında bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı. Polisin müdahalesiyle dağılan kadınlardan bazıları tekrar toplanarak Attalos Heykeli’ne kadar yürüdükten sonra dağıldı. 

İSTANBUL’DA İZİN ÇIKMADI

" alt="">

İstanbul’daki kadınların buluşma adresiyse her yıl olduğu gibi Taksim. Ancak eyleme valilik ve kaymakamdan yine izin çıkmadı. Yürüyüş öncesi alınan ‘önlemler’ kapsamında emniyet birçok noktayı polis bariyerleri ile çevirdi.

İstanbul’da bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 20’ncisi düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ için kadınlar, saat 19.00’da Beyoğlu’nda bir araya geldi. İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmaları engellenen kadınlar, durumu protesto etti. Yolun açılmasını isteyen kadınlar ‘Yaşamak istiyoruz’ pankartı açtı ve ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ sloganı attı. Kadınlar Cihangir sokaklarında bir araya gelerek protestolarını gerçekleştirdi. Taksim’e çıkmalarına izin verilmeyen kadınlar Cihangir’de açıklama yaptı, sloganlar attı, şarkılar söyledi. Kadınlar yaptıkları açıklamada “vazgeçmiyoruz” dedi. Kadınlar açıklamanın devamında, “Coşkumuzla isyanımızla bütün sokakları yürüdük. Her yer 8 Mart her yedidir direniş” ifadelerini kullandı. Ancak, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı ve İstanbul Valiliği’nin izinsiz gösteri ve yürüyüşe izin verilmeyeceği açıklanmıştı.

Kadınlar yasaklara rağmen Taksim’e ulaşarak Feminist Gece Yürüyüşü’nde haklarını talep etmek için mücadelelerini sürdürdü. Kadıköy’den vapura binerek Taksim’e ulaşmak isteyen kadınlar vapura binmeden gözaltına alındı. Kadınların çok sayıda polis tarafından abluka altına alındığı görüldü. Polisler toplu bir şekilde vapura binemeyeceklerini söyleyerek kadınlara müdahale etti.  Gözaltına alınan kişi sayısının 38 olduğu açıklandı. 

İZMİR’DE DE POLİS ENGELİ

İzmir Kadın Platformu önderliğinde bir grup kadın, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 8 Mart dolayısıyla yürüyüş yapmak istedi. Polis ekipleri izinsiz olduğu gerekçesiyle yola barikat kurup, yaklaşık 100 kişilik grubun yürümesine engel oldu. Bunun üzerine kadınlar ile polis arasında tartışma yaşandı. Kısa süreli arbedenin ardından polis barikatı kaldırınca kadınlar, yürüyüşünü gerçekleştirdi. /MEDYATAVA

En az 10 karakter gerekli