DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2164152-0,31%
Antalya
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

385 okunma

FİRUZ BAĞLIKAYA EMITT’İN AÇILIŞINDA NEDEN KÜRSÜDE YOKTU?

CEM POLATOĞLU

ABONE OL
11 Şubat 2022 12:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki yıl aradan sonra EMITT Fuarı 9 Şubat 2022 tarihinde kapılarını açtı. 

EMITT 2022 Fuarı, 3 salonda ziyaretçilerini karşılarken aslında turizm sektörünün kalbi sadece Hall 7’de atıyordu. 4 gün sürmesi beklenen Fuar’ın ikinci günden sonra oldukça sönük geçmesi bekleniyorken Türkiye turizminin çatı örgütü TÜRSAB Başkanı’nın açılış fotoğrafında olmaması da oldukça dikkat çekiciydi.

Konuyu bizim gibi merak eden Cem Polatoğlu bir yazıyla irdelemiş. İşte o yazı:

EMITT 2022’de yer alan TÜRSAB standı.

“Bakan TÜRSAB standını pas geçti ama… Bi sor niye?

" alt="">

Sektörün eski günlerine döneceğinin sinyallerini veren Turizm Fuarımız EMITT 2022’de, sevincime gölge düşüren olayı sizlerle paylaşmak isterim.

TÜRSAB standında çayımı yudumlarken Sayın Bakanımızın standımıza yönlendiğini görünce heyecanlandım. EMITT vesile olacak ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy ile TÜRSAB Başkanımız Sayın Bağlıkaya yıllar sonra ilk defa kamuoyu önünde bir araya gelecek ve aradaki buzlar eriyecek. Biz de pireler gibi ezilmekten kurtulacağız.

Yanılmışım! Boşa heyecanlanmışım. Dondum kaldım. Çünkü Sayın Bakan, TÜRSAB standını pas geçti.

Önce yadırgadım, bozuldum, içten içe gönül koydum. Başkan olmasa da Bakan Bey bizleri ziyaret edebilirdi. Nitekim başta TÜROFED olmak üzere tüm turizm STK’larını tek tek ziyaret etmişler. Peki, biz üvey evlat mıyız? O da bu camianın içinden çıktı, halen TÜRSAB üyesi, hatta çok değil iki seçim öncesine kadar yönetime bile adaydı. Başkanla küs olabilir. Ama ya bizler, yani meslektaşları?

Koştur koştur bir videosunu aradım o “Pas geçişin” Çünkü dönüp bize, standa bakmadı bile Sayın Bakan.

AMA…

Koştum bakanın arkasından takip eden gruba doğru. Sordum tanıdıklara ve Bakana yakın olanlara. “Beyler, siz neden uyarmadınız Sayın Bakanı standa girsin diye?”

Dediler; “Cem, Bakan Bey STK standlarını dolaşırken, tüm başkanlar onu kendi yönetim kurullarıyla standlarının kapısında karşıladılar. Bağlıkaya ise Bakan gelirken dışarıda değil, TÜRSAB standındaydı. Bakanı karşılamayı bırak, geldiğini duyunca içeri odaya kaçtı. Dışarı çıkmadı. Bu durumda ne yapması bekleniyor ki Bakanın?”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT 2022’in açılış kurdelesini kestikten sonra stantları gezdi.

Üzüldüm. Yorum kamuoyunun…

EMITT Fuarı’nda ikinci polemik konusu ise;

Bakan açılışta yaptığı konuşmada “Turizm Çatı Kanunu” konusuna değinirken 1618 Sayılı Kanunun günün şartlarına uygun olmadığını, iyi bir revizyona gidilmesi gerektiğini ifade etti. İyiye yorumlayanlar “revizyonu” olumlu değerlendirip alkışlarken kötüye yorumlayanlar “Bu yasa TÜRSAB’ın sonunu hazırlar” dediler…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu TÜRSAB standını ziyaret etti.

Bir diğer polemik konusu ise;

EMITT açılışında konuşmacıların listesinde TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya da gözüküyordu. Ancak konuşma gerçekleşmedi.

Sıcağı sıcağına, eğer TÜRSAB Başkanın adını aylar önce konuşmacılar arasında yazıp buna rağmen konuşturmadılarsa bu bir “itibar suikastı” olabilir diye düşündüm. Ancak yukarıdaki yazımı ilk önce kendi sosyal medyamda paylaşınca, Başkanımız Firuz Bağlıkaya direkt beni cepten aradı ve “Bakanın geldiğinden haberim yoktu” dedi. “Neden açılışta konuşmadınız?” sorusuna ise; “Ben aylar önce açılışta konuşmayacağımı söylemiştim” yanıtını verdi. Ancak kafalardaki, “Kime söyledi? Neden danışmanları adını konuşmacı listesinden sildirmedi?” soruları cevapsız kaldı.

Yorumlar da sizlere kaldı…

Sevgiyle kalın

CEM POLATOĞLU / TUR ANDİAMO

En az 10 karakter gerekli