DOLAR 32,8363 -0.21%
EURO 35,6613 -0.61%
ALTIN 2.537,640,12
BITCOIN 2165241-2,37%
Antalya
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

3.INTERFRESH EUROASIA FUARI EKİM AYINDA YAPILACAK 
268 okunma

3.INTERFRESH EUROASIA FUARI EKİM AYINDA YAPILACAK 

ABONE OL
3 Mart 2022 13:42
3.INTERFRESH EUROASIA FUARI EKİM AYINDA YAPILACAK 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada toplam 61.8 milyar dolar ihracat hacmine ulaşan yaş meyve sebzede Türkiye’nin payının artırılmasına katkı yaratacak 3. Interfresh Euroasia Fuarı’nın, ihracatçıların yoğun talebi üzerine Ekim ayında yapılacağı bildirildi.

AntExpo Fuarcılık Hizmetleri A.Ş Genel Müdürü Murat Özer, pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan daha önce düzenlenen etkinliklerle Türkiye’nin ihracatına katkı koyan Yaş Sebze & Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik Fuarı Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarının (Interfresh Euroasia) ihracatçıların yoğun talebi nedeniyle 20-22 Ekim 2022 tarihlerinde Antalya ANFAŞ’da düzenleyeceklerini belirtti. 

Dünya yaş sebze ve meyve ihracatının 61,8 milyar dolara ulaştığını ifade eden Özer,  ihracatçı ülkelerin başında İspanya’nın 7,4 milyar dolar, ABD 6,2 milyar dolar, Şili 4 milyar dolar, Hollanda 3,8 milyar dolar ve İtalya’nın da 3,3 milyar dolar ile ilk sıralarda yer aldığını bildirdi.

Türkiye’nin birçok yaş sebze ve meyve ürünlerinde dünyada en büyük üretici konumunda bulunduğunu, yaş sebze ve meyve ihracatının da en önemli girdilerinden biri olduğuna dikkat çeken Murat Özer, şöyle devam etti. ‘’Yaş sebze ve meyve sektörünün doğrudan ilgili olduğu gıda ve tarım sektörü, küresel ve ulusal krizlerden en az etkilenen sektörlerden olması önemli bir avantaj sağlamaktadır.   Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihtiyacının büyük bölümünün karşılandığı Akdeniz ve Ege coğrafyası, üretim hız kesmeden devam ediyor. Günün büyük bölümünü seralarında geçiren üreticiler, alın teriyle ürettikleri ürünlerini dünyanın dört bir köşesindeki sofralara ulaştırıyor. Türkiye’nin yaş sebze ve meyve ihtiyacının yüzde 51’i Antalya’dan karşılanıyor. Bu,  Antalya’nın üretimdeki ve ihracattaki önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.’’

İHRACATÇILARDAN YOĞUN TALEP 

" alt="">

Antalya’nın seracılıkta Dünya üçüncüsü, Türkiye’de de birinci sırada olduğunu dile getiren Özer, ‘’Örtü altı tarımda söz sahibi Antalya’da, pandemi nedeniyle ‘tam kapanma’ döneminde pazar yerlerinin kurularak sebze hallerinden komisyonculara, paketleme tesislerinden seralara kadar hareketliliğin yaşanmasını sağladı’’ dedi.

Özer, ihracatçıların yoğun talebi nedeniyle Ekim ayında düzenleyecekleri Interfresh Euroasia Fuarı’nın hedefinin, Yaş Sebze & Meyve, Depolama, Ambalaj, Lojistik Fuarı Tarım Makinaları ve Teknolojileri firmalarını dünyadan gelen alıcılar ile buluşturarak Türkiye ihracatına katkıda bulunmak ve sektörün yeni pazarlara ulaşarak pazar yelpazesini artırılmasına destek vermek ve pazarlardaki etkinliğini arttırmak olduğunu kaydetti. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli