DOLAR 32,5650 0.06%
EURO 34,9362 0.18%
ALTIN 2.424,130,05
BITCOIN 2093946-3,11%
Antalya
23°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADEM ‘28 ŞUBAT SİYAH BİR SAYFA BİR DAHA ASLA’ DİYOR
144 okunma

KADEM ‘28 ŞUBAT SİYAH BİR SAYFA BİR DAHA ASLA’ DİYOR

ABONE OL
28 Şubat 2022 12:02
KADEM ‘28 ŞUBAT SİYAH BİR SAYFA BİR DAHA ASLA’ DİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), yakın tarihimizin kara lekesi 28 Şubat’ın yıldönümünde “Bu Karanlığı Hep Birlikte Aydınlatalım” çağrısında bulundu.

“Yaşananlar herkesi aynı şekilde etkilemez ama her insan ardında bir iz bırakır. O izin etki gücünü bazen sözler, bazen atılan bir imza, bazen de bilgisayar ekranındaki küçük bir tıklama belirler.”

Türk siyasi tarihinin utanç sayfalarından biri olan ve “Post-modern darbe” olarak adlandırılan 28 Şubat’ın üzerinden tam 25 yıl geçti.  Toplumun özellikle dindar kesimini hedef alan yasakçı uygulamalarda en büyük mağduriyeti, başörtülü oldukları için öğrenim hakları engellenen kız öğrenciler yaşadı.

KADEM, 28 Şubat’ın 25’inci yılında, o dönemin karanlığını hatırlatacak ve süreci yaşamayan genç neslin “empati kurmasını” sağlayacak dijital bir farkındalık hareketine imza atıyor.

 “Bir Daha Asla” sloganıyla başlatılan bu dijital hareket, zulme ve haksızlığa hiçbir zaman göz yummayan kadın erkek genç yaşlı herkesin katılımına açık.

" alt="">

KARANLIĞI AYDINLATACAK İZ BIRAK

KADEM’in 28 Şubat kampanyasına katılmak için www.28subat.net adresine girmek ve 28 Şubat dönemini simgeleyen siyah sayfaya tıklayarak bir piksellik alanı aydınlatmak yeterli…

Aydınlatılan her piksel, katılımcıyı, 28 Şubat mağdur ve şahitlerinin kaleme aldığı satırlara ulaştıracak.

Dönem şahitlikleri ve karanlık günlerin hissiyatıyla dolu her bir mesaj, benzer bir karanlığın yeniden yaşanma ihtimaline karşı “Bir Daha Asla!” mesajı verecek.

Kampanya için hazırlanan çağrı videosunda ise dönemin mağdurları, şahitleri ve yakın tarihin o karanlık dönemini önceki kuşaklardan öğrenen gençler yer alıyor.

28 Şubat sürecinde karartılan hayatlara vurgu yapılan filmde, gençler, geleceği birlikte aydınlatmayı öneriyor.

Kampanyaya katılanlar, açılan mesajları, kendi mesajlarını da ekleyerek sosyal medyada paylaşabiliyor.

28 ŞUBAT’A İLİŞKİN İLK “NFT”

KADEM’in Bir Daha Asla kampanyası sonunda 28 Şubat’a ilişkin ilk NFT (benzersiz dijital varlık) de ortaya çıkmış olacak. Katılımcıların tıklamalarıyla dijital ekranda oluşacak şekil, benzersiz bir dijital varlık olarak tescillenecek.

Bu şekil aynı zamanda 28 Şubat’ın dijital ortamdaki ilk tescilli hali olacak ve darbe girişimlerine karşı sivil iradeyi temsil eden 15 Temmuz direnişine göndermede bulunacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), geçen yıl 28 Şubat’ta da başörtülü öğrencilerin üniversitelere alınmadığı günleri, kullanıcıların haber sitelerine ve Youtube videolarına bir süreliğine girmesini engelleyen pop-up reklam uygulamalı bir kampanya ile hatırlatmıştı. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli