DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1573379-0,76%
Antalya
17°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR AGC VE KİTAP FUARI’NI ZİYARET ETTİ
348 okunma

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR AGC VE KİTAP FUARI’NI ZİYARET ETTİ

ABONE OL
13 Mart 2022 10:30
KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR AGC VE KİTAP FUARI’NI ZİYARET ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Antalya Diplomasi Forumu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu himayelerinde Rusya- Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın dünya gündemine oturmasıyla önemini dünyaya hissettirmiştir” dedi.

Tatar, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde, daha önce de bu kentte gazetecilerle bir araya geldiğini aktardı. Ardından ziyaret ettiği 4. Kepez Kitap Fuarı’nda da, “Kepez Kitap Fuarı’ndan ilham aldım’ diye konuştu.

Antalya Diplomasi Forumu’nun dünya gündeminde dikkat çektiğini belirten Tatar, “Antalya Diplomasi Forumu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu himayelerinde Rusya-Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın dünya gündemine oturmasıyla önemini dünyaya hissettirmiştir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti’ni diplomasi anlamında başarılı olarak anlatmıştır” dedi. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya-Ukrayna savaşında söylemleriyle, mesajlarıyla meseleye bakış açısıyla itibar ve prestij kazandığına dikkati çekti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak oturumları izlediklerini aktaran Tatar, “Daha da güçlenen bir Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi anlamındaki başarısı milli davamızın savunulmasında bize de güç vermektedir. Çünkü bu Kıbrıs meselesi devam ediyor. Asırlardan beri devam ediyor. Kıbrıs’taki Türklerin mücadelesi 1571’den beri devam ediyor” ifadelerini kullandı.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile KKTC’nin yeni bir pozisyon oluşturduğuna değinen Tatar, şunları söyledi: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık Doğu Akdeniz’in içinde bulunduğu jeostratejik, jeopolitik, ekonomi münhasır bölge, deniz hukuku, mavi vatan ve bütün bunların getirdiği konjonktürle daha da iyi hale gelen Akdeniz’deki Türkiye Cumhuriyeti’nin duruşu ile yeni bir döneme girdiğimizi zaten hep birlikte değerlendiriyoruz.”

" alt="">

Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın açıldığı son bir buçuk yıldan beri salgına rağmen toplam 400 bin kişinin burayı ziyaret ettiğini dile getirdi. Salgının yaşanmaması durumunda Kıbrıs’a daha çok turist geleceğini ifade eden Tatar, “Rakamlara baktığımızda salgın nedeniyle Kıbrıs’a gelen turistlerin sayısı yüzde 80 azalmış. Şimdi yavaş yavaş açılmaya başladı. Maraş’a gelenler oranın geçmişini, tarihini orada yaşıyor.” diye konuştu.

‘KEPEZ KİTAP FUARI’NDAN İLHAM ALDIM’

Tatar, daha sora Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde devam eden 4. Kepez Kitap Fuarı’nı da ziyaret etti, Fuarı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğinde gezdi. Fuar alanında bulunan yayınevlerinin stantlarına uğradı, kitapları inceledi, imza günü düzenleyen yazarlarla da sohbet etti. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, kitap almak için oradan oraya koşuşturan çocuk ve gençlerle de konuştu.

  1. Kepez Kitap Fuarı’na katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Buradaki geniş katılımı ilgiyi ve çok zengin yayınları gördükten sonra bir kez daha Türkiye Cumhuriyetimizle, Antalya’mızla, insanlarımızla gençlerimizle, okurlarımızla, yazarlarımızla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Böyle bir yazım zenginliği her ülkeye nasip olmaz. Antalya’mızda, Kepez’imizde böyle bir fuarın düzenlenmiş olması, fuarın 9. gününde hala bir kalabalık, halan böyle bir ilgi ve merak gerçekten geleceğimiz açısından umut verici. Sayın belediye başkanımızı, bu fuarı düzenleyenleri katılanları, yazarlarımızı, gençlerimizi, bu işin başarısına imza koyanları yürekten kutlamak istiyorum. “dedi.

BİZLERİN ATA TOPRAĞI BURASI

Önemli olanın maneviyatıyla geleneğiyle, tarihimizle, geçmişimizle, kültürümüzle bu ülkeye sahip çıkmak, olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Kıbrıs Türk halkının ana vatanıdır. Bizlerin de ata toprağı burasıdır. Buradan zamanında Kıbrıs’a gidip yerleşmiş, Kıbrıs’taki mücadelemizde de her zaman Türkiye’nin kendi başarıyla, Türkiye’nin kendi gelişmeleriyle olayları yakından izlemiş ve ona göre gençlerimizi eğitmek yetiştirmek elbette kendi yerel kültürümüz. Ama aynı zamanda Türkiye’nin başarıları, Türkiye’nin gerek siyaseti, gerek kültürü, gerek yazım ve haliyle bugün bu bilimsel çağımızda da bu çağdaşlığı yakalamak adına bütün bu yayınlar bizim gençlerimize, bizim öğrencilerimize de kaynak oluşturmaktadır. Dolayısıyla gerek Antalya Diplomasi Forumun da olduğu gibi, diplomasi alanında başarıları, her türlü dünyanın içinde bulunduğu koşullarda, daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti için, daha fazla çağdaşlık adına bilimsel temelde yapılan bütün çalışmaları, takdir ettiğimi belirtmek istiyorum.“ ifadelerini kullandı.

KEPEZ KİTAP FUARI’NA EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM

“Bugün burada olmaktan, Kepez Kitap Fuarında bulunmaktan ilham aldım.” diyerek sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Tatar, “ Çünkü bu kadar geniş haznede edebiyat, kültür, bilimsel çalışmalar, TÜBİTAK’tan Türk Tarih Kurumu’nun yayınlarına kadar geniş bir yelpazede binlerce yayının Türk gençliğine armağan edildiğini görüyorum. Sürekli bu kaynak akışının Türkiye Cumhuriyetinin geleceği bakımından, haliyle Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinin geleceği bakımından milletimizin büyük bir zenginliği ve gücü olarak değerlendiriyorum. Belediye başkanımız bir kez daha kutluyorum. Bu başarıda emeği geçenleri yürekten kutluyorum.” dedi.

MİNNET DUYGULARINI İFADE ETTİ

Kıbrıs mücadelesi yıllarına da değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs’ta biz mücadele verirken, İngiliz sömürgesi zamanında Türk gençliğinin eğitimi için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çok değerli öğretmenlerin Kıbrıs’a görev için gittiklerini biliyoruz. Çok değerli öğretmenler Kıbrıs’ın çeşitli bölgelerindeki okullarda, o zor yıllarda Kıbrıs Türk gençliğini eğitmiş ve vatanına milletine bağlı bir gençlik yetiştirmiş. Ve o gençliğin sayesinde Kıbrıs’taki mücadelemiz başarıyla sürdürülmüştür ve bugünleri gördük. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çeşitli üniversitelerle, eğitim alanındaki başarılarla okur yazar ama aynı zamanda bilimsel, şuandaki internet çağında bütün bu yayınları da takip etme imkanına sahip. Zengin kaynağı oluşturan yayın evlerine, fikirlerini yazıma döken yazarlarımıza yürekten teşekkürler. “ diye konuştu.

KIBRIS’TA GÜZELLİKLERE HAZIRLANIYORUZ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’de, Kepez Kitap Fuarına değer katan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür etti. Tütüncü, “Varlığınız bizim için çok kıymetliydi. Bu fuarı ziyaret etmeniz çok kıymetliydi, ayaklarınıza sağlık. Sevgi ve saygılarımızı arz ediyoruz. Bundan sonrada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında da kitap, kütüphanelerle ilgi çok önemli projeleri de Akdeniz Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gerçekleştireceğiz. Kıbrıs’ta okuma ve kitap sevgisiyle alakalı çok önemli güzelliklere hazırlanıyoruz. En büyük desteğimizde sizin bize gösterdiğiniz teveccüh ve ilgi… Kıbrıs’a, KKTC gençlerimizin öğrenmelerine yönelik kardeş belediyemiz KKTC Beyarmudu ile inşallah güzel bir kütüphane projesine  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde sizi bilgiyle buluştuğumuz, gençlerle çok daha farklı bir ortamda ziyaret edeceğiz.” dedi.  /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli