DOLAR 32,5061 -0.01%
EURO 34,6592 -0.16%
ALTIN 2.435,63-2,54
BITCOIN 21524152,44%
Antalya
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘KOALİSYONU UMUT DİYE ORTAYA KOYMAYIN.. DARBELERDEN BETERDİR’
116 okunma

‘KOALİSYONU UMUT DİYE ORTAYA KOYMAYIN.. DARBELERDEN BETERDİR’

ABONE OL
9 Mart 2022 15:06
‘KOALİSYONU UMUT DİYE ORTAYA KOYMAYIN.. DARBELERDEN BETERDİR’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 seçimlerinde olası koalisyon hükümetinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini yorumlayan eski başbakanlardan Tansu Çiller’in verdiği mesajlar kadar son görüntüsü de dikkat çekti. Çiller, açıklamasında “Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu ihanettir’ diye boşu boşuna söylemem.” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde parti kuracağı iddiaları ile gündeme gelen eski başbakanlardan Tansu Çiller, A Para’nın düzenlediği Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları Zirvesi’nde Siyasette Kadın oturumuna konuk oldu.

6 muhalefet partisinin güçlendirilmiş parlamenter sistem deklarasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çiller, “Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu ihanettir’ diye boşu boşuna söylemem” ifadelerini kullandı.

“MECLİS’TE KAÇ GECE SABAHLADIM AMA İPTAL ETTİLER”

İşte verdiği mesajlar kadar son görüntüsüyle dikkat çeken Çiller’in verdiği mesajlar;

" alt="">

“Bir koalisyonun başbakanı olmuştum. Türkiye’nin ekonomisi Turgut Özal’dan beri bozulmuştu. Kafamda bunu düzeltecek çok özel bir proje vardı. 40 milyar dolar kazandıracak bir projeydi. Türkiye’nin borcu 20 milyar dolar civarındaydı. Büyük bir kriz geliyordu. O zamanlar telefonlar yeni çıkmıştı. Ben ‘telefonun bir kısmını satalım’ dedim. Daha sonra zaten herkes PTT’yi satmaya başladı. 40 milyar dolar gibi büyük bir para geldi önümüze, derdim krizi önlemekti. Bu projeyi masanın üzerine koydum, koalisyon hükümeti olarak bunu yapalım diyorum. Bunu koalisyondan bir bakan muhalefetle birlikte o zaman Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve bunu reddettiler. Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’ydü. Ona rağmen kendi partisinden dışişleri bakanı bunu engelledi. Bunu çıkarabilmek için Meclis’te kaç gece sabahladım ama iptal ettiler. Gerekçe ise ‘Türkiye’nin bağımsızlığını tehdit altına almak… Koalisyonlar bittikten sonra PTT’nin T’si 5 milyara satıldı. Biz onu o sırada yapsaydık, sadece terör mücadelesinde başarılı olmayacaktım. Türkiye’nin o krizden 5 Nisan kararlarını yaşamadan çıkarabilecek, ekonomide sıkıntı duymayacaktık.

“KOALİSYONLAR DARBELERDEN BETERDİR”

Darbeler Türkiye’yi mahvetti. Zaten koalisyonlar da onlardan sonra çıktı. Aman Allah’ım o koalisyonlar… Türkiye’nin darbeler döneminde büyümesi yüzde 3.1’dir. Tek parti iktidarları döneminde ise yüzde 6’nın üzerinde. Koalisyonlara geldiğimizde ise sadece 2 koalisyon döneminde biri merhum Süleyman Demirel’in diğeri ise benim ve merhum Necmettin Erbakan’ın başbakanlığındaki koalisyonlar başarılı olmuşuz. Biz yüzde 7.8’i yakalamışız. Bütün bunların ortalaması da yüzde 3.4 oluyor. Darbeler döneminde 3.1, koalisyonlar en başarılarıyla birlikte 3.4. Başarılı koalisyonları da çıkardığımız zaman ortalama yüzde 2.6’dır. Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu ihanettir’ diye boşu boşuna söylemem.” /HABERLER.COM

En az 10 karakter gerekli