DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19117991,84%
Antalya
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

258 okunma

KOMŞUYA KAÇAK ELEKTRİK ŞOKU

ABONE OL
2 Şubat 2022 10:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrik faturasının yüksek çıkmasından şüphelendi. Komşusunun yaptığı herkesi şaşırttı.

Son zamanlarda gelen zamlı elektrik faturaları vatandaşları isyan ettirirken birde kaçak elektrik gündeme gelmeye başladı. Pano içerisindeki faturanın tutarını gördüğünde büyük şok yaşayan vatandaş, kendi adına gelen 2 bin 500 liralık elektrik faturasına inanamadı. Vatandaş faturayı inceledikten sonra TEDAŞ yetkililerine ihbarda bulundu. Yapılan incelemede TEDAŞ görevlisinin elektrik saatinin bozuk olabileceğini düşünerek sayacını değiştirdiği kaydedildi. Israr sonucu elektrik sayaçlarının bulunduğu panosu sökülen vatandaş, komşusunun kendi saatinden kaçak elektrik çektiğini fark etti.

KOMŞU KAÇAK ELETRİK ÇEKMİŞ

Kaçak elektrik mağduru vatandaş, “Bugün size yaşadığım ve hala etkisinden çıkamadığımız bir olaydan bahsetmek istiyorum. 2 gün önce gelen elektrik faturası 2 bin 500 TL geldi. Evde 4 kişi yaşadığımız halde 7 gün 24 saat klima çalıştırmıyoruz. İhbarımız üzerine belki sayaçta sıkıntı vardır diyerek TEDAŞ’tan görevli geldi. Sayacımızı değiştirdi. Annemin görevliye ısrar etmesi üzerine sayacın olduğu panoyu komple söktürdü. Elektriğe yüzde 100 zam geldi. Faturalar yüksek geliyor diye şikayetçiyiz ama asıl zammı bize komşumuz yapıyormuş. Elektrikçi getirtip kablolarını bizim sayacımıza bağlatmış. Biz 3 senedir komşunun yaktığı elektriği ödüyormuşuz” dedi.

TASARRUF İÇİN BATTANİYE İLE ISINDI

" alt="">

Elektrikten tasarruf etmek için battaniyenin altında ısınmaya çalıştıklarını söyleyen mağdur vatandaş, “Bizim sırtımızdan komşumuz dediğimiz insanlar, 7 gün 24 saat elektrik yakıyorlarmış. Bizde elektrik çok gelmesin diye battaniyenin atında ısınmaya çalışıyoruz. Bu nasıl bir soygunculuk hala anlamış değilim” diye konuştu. Ayrıca Mağdur olan vatandaş, faturası kullandığından çok geldiğini düşünen vatandaşlara komşularına dikkat edip sayaçlarını kontrol ettirmeleri konusunda uyarıda bulundu.

OLAN GARİBAN VATANDAŞ OLUYOR

Paylaşıma yorum yapan vatandaşlarda, “Ev alma komşu al diye boşuna demiyorlar”, “Bunu bizde yaşadık”, “Şaşırmadım desem yeri Allah onları bildiği gibi yapsın” yazıktır utanmıyorlar mı” “Savcılığa şikayet edin” gibi yorumlar yapılmış. Ayrıca geçtiğimiz hafta sanayi bölgelerinden elektrik kısıntılarını da gündeme getiren vatandaşlar, “Organize Sanayi Bölgesinde elektrikler yarıya indirdiler, neredeyse üretim durma noktasına geldi. Bizde gariban vatandaşlar oradaki elektriği bize veriyorlar da ucuz fatura geliyor sanıyoruz. Alt komşu evden taşındı iki ay geçti. 2 bin 250 TL elektrik faturası geldi. Bir de şalterler kapatıp gittiler” diye yorum yapıldı.

KANUNDA 3 YILA KADAR CEZASI VAR

Kanunda, elektrik kullanımı abonelik esası ile yapılan bir işlemdir. Kanun karşılıksız yararlanma kapsamına giren kaçak elektrik kullanımı için bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası belirlemiş. 

En az 10 karakter gerekli