DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2164390-0,28%
Antalya
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖNCELİĞİMİZ ‘MİLLİ ÇIKARLAR’.. İŞTE 5 BAŞLIKTA ANKARA’NIN TUTUMU
144 okunma

ÖNCELİĞİMİZ ‘MİLLİ ÇIKARLAR’.. İŞTE 5 BAŞLIKTA ANKARA’NIN TUTUMU

ABONE OL
2 Mart 2022 14:48
ÖNCELİĞİMİZ ‘MİLLİ ÇIKARLAR’.. İŞTE 5 BAŞLIKTA ANKARA’NIN TUTUMU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinden itibaren diplomatik çabalarıyla öne çıkan Ankara, olası bütün senaryolara da Montrö dahil ‘milli çıkarlar’ öncelikli hazırlık yaptı. Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve tarafların attığı adımlar izlendiğinde Ankara’nın tutumu 5 başlıkta özetlenebiliyor.

Geçen ay dünya gündeminin ilk sıralarına çıkan Rusya-Ukrayna krizi, son 6 günde yaşanan gelişmelerle birlikte artık Ankara’da da ‘savaş’ olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da kullanılan bu tanım, Ankara’nın üstlendiği diplomatik çabalarına ve geleceğe dair olası senaryolara karşı alacağı tedbirler ve atacağı adımlara yönelik işaretler de veriyor.

Savaşın üzerinden bugün itibariyle geçen bir haftada yaşanan gelişmeler ile diplomasi ve güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiler, Türkiye’nin diplomatik çabaları yoğunlaştırmakla birlikte, olası senaryolara karşı da ‘milli çıkarlar’ı esas alarak, Montrö Boğazlar Sözleşmesi dahil uluslararası hukuktan doğan hak ve yetkilerini kullanacağı; yine uluslararası anlaşmalarla sahip olduğu NATO dahil tüm uluslararası kurumlar nezdinde çözüm odaklı çabalarını sürdüreceği yönünde.

Ankara bu kapsamda, yıllardır dünyaya uyarıda bulunduğu ‘mevcut uluslararası sistemin sorunlara çözüm üretemediği’ gerçeğinin de artık anlaşılması gerektiğini, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere tüm uluslararası kurumların reformdan geçirilmesi talebini de muhataplarına iletiyor.

5 BAŞLIKTA ANKARA’NIN TUTUMU

" alt="">

Akşam Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’nin savaşın öncesinde ve son bir haftada ortaya koyduğu çabalar ile Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve ABD ile Avrupa tarafında atılan adımlar izlendiğinde, Ankara’nın tutumu 5 başlıkta özetlenebilir.

‘SAVAŞ’ NİTELEMESİ: Ankara, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını ‘uluslararası hukukun ihlali ve kabul edilemez’ diye değerlendirdi, ‘savaş’ diye niteledi. Özellikle de, bu girişimin bölgenin huzur ve güvenliğine hizmet etmeyeceğini vurguladı.

UKRAYNA’NIN BÜTÜNLÜĞÜ: Rusya ve Ukrayna dahil tüm muhataplara, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edildiği 2014’ten bu yana “Ukrayna’nın siyasi egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunduğunu” bildirdi. Ankara, bu tavrını Ukrayna’da süren savaş için de koruyor.

DİPLOMASİDEN UMUT KESİLMEDİ: Türkiye, aynı şekilde 2014’ten bu yana barışçıl çözüm için yürüttüğü çok yönlü diplomasiyi, savaş sırasında da sürdürüyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hem Rusya ve Ukraynalı hem de Avrupalı mevkidaşlarıyla görüşme trafiği yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında önkoşulsuz olarak başlatılan görüşmelerden memnun ve en kısa sürede ateşkesle sonuçlanması için gereken desteği vermeye hazır olduğunu taraflara iletti.

TÜM SENARYOLAR MASADA: Ankara, bütün süreç boyunca ‘işbirliğine dayalı iyi ilişkiler’ ve ‘savaşın çözüm olmadığı, aksine insani dramlar ürettiği’ne vurgu yaparak çözüm arayacak.

Ancak savaşın uzaması veya şiddetlenmesi ya da genişlemesi durumu da dahil, bütün olası senaryolar değerlendirilerek, ülkenin çıkarı ve vatandaşların refahını koruma adına alıncak tedbirler ve atılacak adımlar belirlendi. Kaynaklar, ayrıntı vermeden, bu kapsamda birçok tedbirin alındığını, hazırlıkların tamamlandığını da belirtiyorlar.

ÖNCELİK MİLLİ ÇIKARLAR: Ankara’nın bütün senaryolarda önceliği ise Türkiye’nin milli çıkarlarını korumak. Bu temelde bölgenin dengeli ve istikrarlı bir barışa kavuşması için uluslararası hukuktan doğan hak ve yetkiler kullanılacak. Buna, Montrö Sözleşmesi de dahil. Ankara bu bağlamda kendisini denge ve istikrar unsuru olarak görüyor.

YALAN HABERLER ENERJİ TÜKETİYOR

Ankara’da üzerinde çalışılan bir başka konu da savaştan etkilenme riski taşıyan Türk vatandaşları, akraba topluluklar ve sığınmacıların güvenliği ile Türkiye aleyhine kampanyaların Ukrayna konusunda bile sürüyor olması.

Türkiye, Kovid salgınının başında dünyanın dört bir yanından vatandaşlarını tahliye ederek büyük bir başarıya imza atmıştı. Aynı başarıyı, Ukrayna’dan tahliyelerde de gösterdi. Verilen bilgilere göre Ukrayna’daki 25 bin vatandaşa tek tek ulaşıldı, onlardan 6 bin 600’ü tahliye talebinde bulundu ve 5 bini ilk 6 gün içinde sağ salim tahliye edildi. Kalan vatandaşların güvenliği ve olası tahliye taleplerine karşı da hazırlıklar tamamlandı.

Ayrıca, savaşın ilk gününden başlatılan Ukrayna’ya ve sınırdaki Batı ülkelerine göç eden sığınmacılara yönelik insani yardımlar, AFAD ve Kızılay tarafından arttırılarak devam ettirilecek.

Bu başarıya rağmen, Türkiye’ye karşı tahliyelerde yetersiz kalındığı, enerji ve gıda arz güvenliğine dair yalan haberler de ‘karalama kampanyası’ olarak nitelendiriliyor. Ankara, başta Ukrayna ve Rusya’dakiler olmak üzere tüm vatandaşlarına ‘resmi kanallardan gelen bilgileri takip etmeleri’ uyarısında bulunuyor. /AKŞAM GAZETESİ

En az 10 karakter gerekli