DOLAR 32,8701 0.05%
EURO 35,6743 -0.05%
ALTIN 2.550,140,21
BITCOIN 2187842-0,14%
Antalya
32°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖTV MTV DERKEN ‘ARAÇ KREDİSİ KULLANANLARA’ BİR MASRAF DAHA ÇIKTI
22 okunma

ÖTV MTV DERKEN ‘ARAÇ KREDİSİ KULLANANLARA’ BİR MASRAF DAHA ÇIKTI

ABONE OL
8 Temmuz 2024 09:31
ÖTV MTV DERKEN ‘ARAÇ KREDİSİ KULLANANLARA’ BİR MASRAF DAHA ÇIKTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç sahibi olmak için kredi çeken vatandaşlar için yeni bir zorunluluk geliyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, araç kredisi kullanan müşterilerden kasko poliçesi yaptırmalarını isteyerek, bu poliçenin bankadan alınmasını şart koşuyor. Müşteriler dışarıdan daha uygun fiyat almak istediklerinde ise istedikleri krediden yararlanamama durumu ile karşı karşıya kalıyor. Bankalar, poliçeyi kendileri keserek, müşterinin hesabından veya kredi kartından otomatik olarak tahsil ediyor.

Tüketici dernekleri, tüketicilerin sigorta poliçelerini serbest piyasa koşullarına göre istedikleri acenteden yaptırma özgürlüğüne sahip olduğunu savunurken, bankaların zorunlu kasko taleplerine karşı tüketicilerin hukuki yollarla bu dayatmaya karşı mücadele yürütmelerini öneriyorlar.

Hukukçular ise konuyla ilgili olarak, bankaların araç kredisi verirken kendilerini garanti altına almak için kasko poliçesini zorunlu tutabileceğini ancak tüketicinin bu poliçeyi bankadan değil istediği acenteden yaptırabileceğini dile getiriyorlar.

Bu yaşananlar, banka kredileriyle araç sahibi olmak isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken önemli bir konu olarak gündeme düştü. Tüketiciler, kasko poliçesi alırken bankaların dayatmalarına karşı ellerindeki seçeneklerini değerlendirerek, kendileri için en uygun ve en avantajlı seçeneği tercih etme hakkına sahipler. /KAMUSONHABER

" alt="">

En az 10 karakter gerekli