DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2142975-0,75%
Antalya
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

265 okunma

PUTİN TÜRKİYE’YE GELİYOR.. DÜNYANIN GÖZÜ ÜSTÜMÜZDE OLACAK

ABONE OL
27 Ocak 2022 13:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kremlin’den yapılan son dakika açıklamasında göre Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini kabul ederek Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Arabulucu olabiliriz” sözleri sonrası Kremlin’den bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada Putin’in, Erdoğan’ın davetini kabul ederek Türkiye’ye geleceği bildirildi. Tarih konusunun ise henüz netleşmediği öğrenildi.

ABD’NİN ATACAĞI ADIMLARA GÖRE KARAR VERİLECEK

Ukrayna kriziyle ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan da bir açıklama geldi. Temel konularda ABD’den olumlu bir yanıt olmadığını söyleyen Lavrov, ABD’nin önerileriyle ilgili atılacak adımlara Putin’in karar vereceğini dile getirdi.

" alt="">

LAVROV, RUSYA İLE BATI ARASINDAKİ GERİLİME İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve NATO’dan güvenlikle

ilgili tekliflere yapıcı yanıt gelmemesi durumunda gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Lavrov, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da Rusya ile Batı ülkeleri arasındaki gerginliğe dair açıklamalarda bulundu.

Uluslararası arenada köklü değişikliklerin yaşandığını belirten Lavrov, bunların “olumlu” olmadığını vurguladı.

Batı’nın uluslararası topluma kendi kurallarını dayatmaya çalıştığını ve uluslararası hukuku baltaladığını savunan Lavrov, şunları kaydetti:

“Batı, oluşan çok kutuplu dünyanın gerçeklerini kabul etmeye hazır değil. Bu dünyanın, tek devletin egemenliği altında olmasından daha adil ve demokratik olması gerekiyor. ABD önderliğinde olan Batı ülkeleri, tarihin objektif akışına karşı çıkmaya ve başka ülkelerin çıkarlarını umursamadan kendileri için tek taraflı avantajlar sağlamaya çalışıyor.”.

Lavrov, ABD ile Avrupa’daki müttefiklerinin yaptırım ve baskı uygulayarak Rusya’yı durdurmaya çalıştığını belirterek, “Rus sınırlarının yakınlarında kışkırtıcı askeri manevralara, Ukrayna’nın NATO’ya çekilmesine, Ukrayna’ya silahların gönderilmesine ve Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik doğrudan provokasyon düzenlemeye itilmesine bakmak yeterlidir.” dedi.

Ukrayna’nın doğusu meselesine ilişkin Minsk anlaşmalarının uygulanmasının önemine işret eden Lavrov, ABD, Fransa ve Almanya’nın Ukrayna’yı bu anlaşmalara uyması için etkilemeleri gerektiğini vurguladı.

“BATI HİSTERİYİ BÜYÜTÜYOR”

Lavrov, bazı Batı ülkelerinin Ukrayna’dan diplomatik personelini tahliye etme kararı aldıklarına dikkati çekerek, “Elbette, Batı histeriyi büyütüyor. Batı, gerçek bir provokasyonu çok istiyor ve Kiev yönetiminin Donbas’ta güç kullanması için girişimlerde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırım uyguladığını anımsatan Lavrov, “Batılı meslektaşlarımızın askeri çılgınlık içinde bulunduğunu görüyoruz. Onlar, ‘Ukrayna’ya saldıracaksanız cezalandıracağız, Ukrayna’yı kurtaracağız’ gibi ifadeler kullanıyorlar.” dedi.

“ABD VE NATO’DAN YAPICI YANIT GELMEZSE GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALACAĞIZ”

Rusya’nın Aralık 2021’de ABD ile NATO’ya çeşitli güvenlik garantileriyle ilgili teklifleri içeren 2 anlaşma taslağı ilettiğini anımsatan Lavrov, ABD ile NATO’dan söz konusu tekliflere bu hafta yanıt beklediklerini söyledi.

ABD’nin talep etmesi halinde güvenlik önlemleri konusundaki yanıtını yayınlamayacaklarını belirten Lavrov, güvenlik alanında her türlü senaryoya hazır olduklarını dile getirdi.

Lavrov, “Eğer güvenlik tekliflerimize yapıcı yanıt gelmezse ve Batı agresif yoldan yürümeye devam ederse, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in defalarca dediği gibi, Moskova gerekli önlemleri alacak. Rusya’nın ve Rus halkının güvenliği kesinlikle öncelikli ve her koşulda sağlam şekilde sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

“STOLTENBERG, GERÇEKLİKLE BAĞINI KAYBETTİ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya yönelik açıklamalarını değerlendiren Lavrov, “Stoltenberg’in açıklamalarını dikkate almıyorum. Bana göre, o, gerçeklikle bağını kaybetti.” şeklinde konuştu. /MYNET.COM

En az 10 karakter gerekli