DOLAR 32,1761 -0.09%
EURO 35,3702 0.31%
ALTIN 2.518,400,72
BITCOIN 2129454-1,34%
Antalya
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

198 okunma

SANAYİCİNİN ELEKTRİK KISINTISI KONUSUNDA SERT AÇIKLAMALAR

ABONE OL
27 Ocak 2022 10:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran’dan gelen doğalgazın kesilmesinin ardından Antalya dahil tüm organize sanayi bölgelerinde elektrik kısıntısına gidileceğinin açıklanması ile birlikte iş dünyası ayaklanmıştı. En sert açıklama ise OSB Başkanı Ali Bahar’dan gelmişti.

İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, OSB’lerde doğalgaz ve elektrik kısıtlamalarını eleştirerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanını soru yağmuruna tutmuştu.

CHP’de Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın tepkisinin ardından dün de hem siyasilerden hem de iş dünyasından açıklamalar birbiri ardına geldi.

ARI: “ORGANİZE SANAYİLERDE KARARTMA GÜNLERİ”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, “OSB’lerde yapılan elektrik kesintisi iktidarın basiretsizliği ve iş bilmezliğinin açık göstergesidir. Olmaz denileni gerçekleştirdiler ve ülkedeki önemli sanayi kuruluşlarına şalter indirttiler.” diyerek tepkisini dile getirdi.

" alt="">

İran’ın gaz bağlantılarındaki teknik sorun nedeniyle Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesinin ardından BOTAŞ fabrikaların doğalgaz kullanımını kısıtlamaya, TEİAŞ da bu hafta başından itibaren OSB’lerde elektrik kesintisi yapmaya başlamıştır diyen CHP Antalya Cavit Arı, “Yapılan kesinti iktidarın basiretsizliği ve iş bilmezliğinin açık göstergesidir. Olmaz denileni gerçekleştirdiler ve ülkedeki önemli sanayi kuruluşlarına şalter indirttiler.” dedi.

Organize Sanayileri karanlığa sokan bir iktidarla karşı karşıyayız diyen Cavit Arı, “Ülkemizde doğalgaz depolama alanlarına ne oldu? Hani orada günlerce yetecek stok vardı! Neymiş, İran’da arıza varmış ve 10 güne yakın doğalgaz alınamayacakmış. Peki bu durum sanayide üretimin tamamen durmasına kadar varacak mı? Burada esas yapılmak istenen acaba son bir yıl içerisinde sanayide kullanılan doğalgaza gelen %400’lük zammı, yine sanayide kullanılan elektriğe gelen %270’lik zammı örtbas etmek ve buna dayalı olarak neredeyse tüm ürünlerde yapılan fahiş zamları meşru göstermek olabilir mi? Yada Sanayiciye bakın bu doğalgaz ve elektrik zamlarına itiraz etmeyin sesinizi çıkarmayın baskısı mı? Yani pahalıya olsa da doğalgazı ve elektriği bulduğunuza şükredin mesajı mı? Kesinti neden sadece organize sanayi alanlarında yapılmaktadır? Bununda herhalde bir izahı olmalı. Organize Sanayi Başkanları bu alanlar dışında olan sanayi kuruluşlarında kesinti olmadığını ifade etmektedirler. Bu uygulamanın sebebi nedir? Ayrıca doğalgaz stokları bittimi? Stoklartükendimi? Bir tasarruf olacaksa ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarının tamamen şalterini indireceğine belli oranlarda günlük daha az kısıtlama yapılabilir böylece fabrikalarda üretimin durmasının önüne geçecek  bir yöntem geliştirerek çare bulunamaz mı?” sorularını yöneltti.

Milletvekili Arı, “Ülke doğalgaz ihtiyacının %16 si gibi bir oranda doğalgaz aldığınız Iran’da sözde arıza olduğu ve bir hafta 10 gün kesinti olacağı ifadesi ile sanayi duruyorsa Allah korusun daha büyük sıkıntılarda bu iktidar üretimin tümden durmasını bile isteyebilir.Kısacası burada iş bilmezlik ve yönetememe açıkça ortaya çıkmıştır. Ülke gerçekten savrulmakta. Artık kimsenin bu iktidara güveni kalmamıştır. Yaptığı hiçbirşeyde aldığı hiçbir kararda tutarlık göremez olduk. Vatandaş artık umudunu kesmiştir.” dedi.

BAŞARAN: “ÜLKEYİ İŞ BİLMEZLER YÖNETİRSE BÖYLE OLUR”

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Türkiye’deki tüm OSB’lere uygulanan gaz ve elektrik kısıntısının sanayi sektörüne ciddi anlamda zarar vereceği uyarısında bulundu. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının her alanda olduğu gibi enerji konusunda da baltayı taşa vurduğunu kaydeden Başaran, “Elektrik üretimi ve doğalgaz tüketimi konusunda stratejik planlama yapılmamasının cezasını Organize Sanayi Bölgelerinde üretim yapan firmalara kesiyorlar. Liyakatsiz ve iş bilmez yöneticilerle ülkeyi yönetmeye kalkarsanız sonucu bu olur” diye konuştu.

Türkiye’nin birçok Organize Sanayi Bölgesi gibi, Antalya OSB’de de sıkıntının had safhada olduğunu kaydeden Başkan Başaran, “Antalya OSB’de bulunan çok sayıda firmanın yöneticisiyle yaptığımız görüşmede gaz ve elektrik kısıntısının ciddi sıkıntılarayol açabileceği bilgisine ulaştım. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Baharda yaptığı açıklamada, sözleşmeye ve akide bağlanmış birçok sipariş bulunduğunu hatırlatarak, firmaların büyük kayıp ve zarara uğrayacağı uyarısında bulundu. Bu uyarıların son derece ciddiye alınması gerekiyor. Zira; tarım, imalat ve lojistik gibi günlük sektörlerin sekteye uğraması, ülke çapında büyük bir tedarik sıkıntısını beraberinde getirebilir” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı BOTAŞ’ın 1 Ocak itibariyle uygulamaya aldığı kademeli tarife ile OSB içerisinde üretim yapan firmalara ayrı bir ceza kesildiğini de hatırlatan Mehmet Başaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine bizzat Antalya OSB Başkanı Ali Bahar’ın verdiği bilgiye göre, OSB’lerde üretim yapan firmaların yıllık 300 bin metreküp altında doğalgaz tüketmelerine rağmen, kendi tüketimleri üzerinden değil de OSB’nin yıllık toplam tüketimi üzerinden değerlendirilerek ekstra bir zamma maruz kaldıklarını öğreniyoruz.Bu ekstra zammın, OSB sınırının 1 metre ilerisindeki başka bir fabrika için geçerli olmadığı da belirtiliyor. Açıkçası, OSB’lerde üretim yapan firmalarla,dışında faaliyet gösteren firmalar arasında haksız rekabete neden olan bu uygulamanın, acilen gözden geçirilmesi gerekiyor.”

ÇETİN: “BOTAŞ BİR AN ÖNCE BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMALI”

ATSO Başkanı Davut Çetin, bir ülkede elektrik kesintisi nedeniyle bütün sanayi sektöründe üretimin durmasının normal bir durum olmadığını, yaşanan belirsizliğin bir an önce sona ermesi gerektiğini bildirdi.

Doğal gaz ve elektrik tedarikinde kesintilerin ötesinde kaotik bir belirsizlik yaşandığını belirten Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti; “Doğal gaz sıkıntısı sanayi sektörü doğal gaz ve elektrik tedarikinde kesintilerin ötesinde kaotik bir belirsizliğe yol açmıştır. Perşembe günü genel bir açıklama yapılması, arkasından sanayi ve elektrik üretiminde %40 doğal gaz kesintisi, onun ardından 3 günlük elektrik kesintisi uygulanacağının bildirilmesi kaotik bir belirsizlik yaratmış, firmalar birkaç gün içinde üretimi durdurmak zorunda kalmışlardır. Bir ülkede bütün sanayi sektöründe üretimin bir anda durması normal bir durum olmayıp, bir plansızlığa işaret etmektedir.

Hafta sonunda Bakanlıklar ve TOBB arasında yapılan istişare toplantısı sonrasında üç sektörde kısıntının kaldırılması da olumlu bir adım olmakla birlikte yine plansızlık sorununu göstermektedir. Kesintisiz çalışması gereken üretim bantlarının bir gün, üç gün veya birkaç saat durması konutlardaki kesinti gibi değildir, bazı sektörlerde telafisi zor kayıplara ve çok yüksek ilave maliyetlere neden olmaktadır. Bütün sanayi sektöründe çarkları durduran böyle bir kesinti yerine ulusal enerji tasarrufu ile sanayide üretimin devam etmesi sağlanmalıydı, acil olarak bu yönde önlemlere geçilmelidir.

EPDK verilerine göre geçen yıl Ocak ayında doğal gazın %43’ünü konutlar, %22’sini elektrik santralleri, %5,9’unu Organize Sanayi Bölgeleri, %4,2’sini ticarethaneler, %4’ünü resmi daireler, %2,7’sini kimya, kalan kısmını, rafineriler, demir-çelik, cam, çimento gibi sektörler kullanmıştır. Bugünlerdeki tüketim dağılımının da benzer yapıda olduğunu söyleyebiliriz.

Dolayısıyla sanayide tam üretim kesintisi yerine konut, resmi daire kullanımlarında da tasarrufa gidilerek bu sıkıntının atlatılması mümkün görünmektedir. Bu tür alternatif çözümlere rağmen neden ani bir şekilde sadece sanayide enerji tedarikinin kesildiği sorusunun cevabı halen verilmemiştir. BOTAŞ yönetimi basın toplantısı yaparak kamuoyundaki sorulara cevap vermeli, belirsizliği ortadan kaldıracak bir açıklama yapmalıdır.”

AKINCI: “DOĞALGAZ REZERVLERİMİZ NE DURUMDA?”

Enerji depolaması konusunda açıklama beklediklerini kaydeden ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Türkiye gibi ihtiyacının büyük bir kısmını ithal eden bir ülke olarak elektrik enerjisinde de doğalgaza bağlı iseniz doğalgaz konusu çok önemli” dedi. 

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 faaliyet yılı 2. Olağan Toplantısı, ‘Biz Bize Antalya Ekonomisi-Tarım & Sanayi’ konusunda ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & Burcu Pazarlama San. ve Tic. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H. Rana Demirermoderasyonunda, ANSİAD üyeleri, Titiz Agrogrup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. K. Savaş Titiz ve Farminova & Cantek Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca’nın katılımıylagerçekleştirildi. Akra Hotel’de yapılan toplantıyaANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda misafir katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı,2022 yılına büyük umutlarla başladıklarını kaydederek, “Ancak 2022’ye girdikten sonra bu umutlarımız 10 gün içerisinde sekteye uğradı” dedi.

Yönetimsel bazda alınan her kararın beraberinde ciddi bir belirsizliği ve birçok soruyu getirdiğini dile getiren Başkan Akıncı,“Şeffaflıktan uzak bu kararlar kafamızdaki soruları belirsizleştiriyor. En son hepimizin bildiği üzere OSB’lerde uygulanan elektrik kesintisiyle ilgili belirsizlikler ve ulaştığımız bilgilere göre plansızlık söz konusu. Her ülkede enerji kesintisi uygulanabilir ancak bunun planlamasını devlet olarak yapmak şarttır” diye konuştu. Organize Sanayi Bölgelerinin Cuma günü karar alınarak bu karara mahkum edilmesinin doğru olmadığını kaydeden Akıncı, “Pazartesi günü ilk kesinti gerçekleşmiş olmasına rağmen, Pazartesi bakanlar kurulu toplantısı gerçekleşti ve orada bir sektör ayrışması yapıldı. Bizde karar verilip uygulamadan sonra revize ediliyor, bunu da hiçbir şekilde anlamış değilim” dedi. Ne kadar süreceğine ilişkin büyük bir belirsizlik yaşandığına dikkati çeken Akıncı, “Her zamanki gibi sorular kafalarda ve doğalgaz bağımlılığımızın enerjiye nasıl yansıdığını görebiliyoruz” diye konuştu.

Büyük bir belirsizlik yaşandığını dile getiren Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Doğalgaz bağımlılığımızın enerjiye nasıl yansıdığıyla ilgili veriler var. Yenilenebilir Enerji Yatırımcıları Derneği (Güyad)’nin 2021 yılı istatistiki verilerine göre ülkemizdeki enerji gücümüzün yüzde 32.85’ini doğalgaz karşılıyor, yüzde 17.20 hidrolik enerji, yüzde 18.84 yenilenebilir enerji kaynakları, rüzgar, güneş ve çöp, yüzde 13 linyit, yüzde 16.09 ithal kömürden. Bu veriler doğrultusunda doğalgaz ithalatımızın yüzde 35’ini Rusya’dan, yüzde 17’sini İran’dan yüzde 12’sini Azerbaycan’dan diğerlerini de Cezayir, Katar, Nijerya gibi ülkelerden tedarik ediyoruz. Bu iki ayrı veriye baktığınızda, gördüğünüz üzere Türkiye gibi ihtiyacının büyük bir kısmını ithal eden ülkeler içindoğalgaz çok önemli.” Elektrik ihtiyacı büyük olan ülkelerin doğalgaz bağımlılığının da aynı oranda önemli olduğunu dile getiren Akıncı, “Bunun neticesi olarak da enerjide dışa bağımlı hale geliyoruz. Burada da soru işaretimiz, doğalgaza bağımlı elektrik üretiminin ne kadar doğru olduğu konusu” dedi.

Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi konusunda cevapların verilmesini talep eden Başkan Akıncı, “2007 ve 2016 yıllarında Türk Petrol A.Ş. tarafından tamamlanan birinci ve ikinci faz depolama kapasitesi 2.8 milyar metreküp. Bu durumda mevcut depo rezervleri nedir bunu bilmek istiyoruz. Nasılve nereye kullanıldı cevap bulamıyoruz. Aynı zamanda mevcut kapasiteyi 4.6 milyar metreküpe artıracağı söylenen ve 2022 yılı ortalarında devreye gireceği açıklananüçüncü fazın fiziki ilerleme durumu nedir? Bunlar cevaplanması gereken sorular” diye konuştu. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama alanlarının rezervleri konusunda da açıklama beklediklerini belirten Başkan Akıncı, “Aynı bölgede temelleri atılan 2023 yılında faaliyete geçecek olan bir tesis var biliyorsunuz ve bittiği zaman da 4 milyar metreküp kapasitesi olacağı açıklandı. Buradada en azından inşaat ve yapılaşma aşaması nedir, çünkü bu alanlar çok önemli. Bunların da cevabını pek bulamıyoruz. Ekonomide alınan her karar kartları yeniden dağıtıyor. Bunun da dezavantajı bir güven ortamı ve şeffaflığın olmaması diye düşünüyorum” dedi. /GÜN HABER

En az 10 karakter gerekli