DOLAR 32,5204 0.03%
EURO 34,6603 -0.13%
ALTIN 2.435,22-2,56
BITCOIN 21587312,65%
Antalya
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SAVAŞ EKMEK VE BUĞDAYDA KRİZ YAŞATIR MI? CEVAP: ‘ARZIMIZ YETERLİ’
127 okunma

SAVAŞ EKMEK VE BUĞDAYDA KRİZ YAŞATIR MI? CEVAP: ‘ARZIMIZ YETERLİ’

ABONE OL
25 Şubat 2022 10:12
SAVAŞ EKMEK VE BUĞDAYDA KRİZ YAŞATIR MI? CEVAP: ‘ARZIMIZ YETERLİ’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken, Türkiye’nin buğday ile ekmek üretimiyle ilgili sıkıntı yaşayacağı iddia edilmişti. Bununla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı, buğday stoklarıyla ilgili açıklama yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde; gerek Toprak Mahsulleri Ofisi gerek lisanslı depolar dahil özel sektörün mevcut stokları dikkate alındığında başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir eksikliğin olmayacağı öngörülmektedir.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeler ve bunun uluslararası hububat ve gıda piyasaları üzerindeki muhtemel etkilerinin yakından takip edildiği belirtilerek, “Son günlerde, söz konusu gelişmelerin, buğday başta olmak üzere ülkemizin gıda tedarikinde sıkıntılara yol açacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir. Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere Karadeniz havzasında bulunan ülkeler, dünya hububat ticaretinde önemli konumda bulunmakta olup, ülkemize sağladığı lojistik avantaj nedeniyle de bu bölge ile olan ticaret hacmi günden güne artış göstermiştir. Bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde; gerek Toprak Mahsulleri Ofisi gerek lisanslı depolar dahil özel sektörün mevcut stokları dikkate alındığında başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir eksikliğin olmayacağı öngörülmektedir” denildi.

‘GIDA ARZINDA BİR SIKINTI ÖNGÖRÜLMÜYOR’

" alt="">

Ayrıca başka ülkelerden de hububat arzı imkanlarının mevcut olduğu vurgulanarak, “Her ne kadar Rusya ve Ukrayna ülkemizin hububat tedarikinde son yıllarda ağırlık kazanmış olsa da uluslararası hububat ticaretinde diğer ihracatçı ülke ve menşelerden de hububat arzı imkanları mevcuttur. Bunun yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yürütülen un ve yem regülasyonu çalışmaları devam etmektedir. Sonuç olarak 2022 yılı hububat üretimine yönelik olumlu beklentilerle birlikte ülkemiz gıda arzında bir sıkıntı öngörülmemektedir. Tarım ve Orman Bakanlığının bu konuda her türlü hazırlığı mevcut olup ülkemiz gıda piyasalarında sağlanmış olan istikrarın korunmasına yönelik gerekli tedbirler alınmaya devam edilecektir” ifadelerine yer verildi. /MEDYATAVA

En az 10 karakter gerekli