DOLAR 32,5712 0.08%
EURO 34,9748 0.35%
ALTIN 2.425,880,13
BITCOIN 2085960-3,53%
Antalya
23°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

139 okunma

‘TARİHİ BİR AN’.. NATO RUSYA’NIN İŞGALİNE KARŞI HAREKETE GEÇİYOR

ABONE OL
26 Şubat 2022 10:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ikinci gününde Kiev’i kuşattı. Çok sayıda insanın öldüğü belirtiliyor. Ukraynalıar savaş bölgelerinden kaçmaya çalışıyor. Rusya NATO’ya karşı sert açıklamalarda bulunurken; AB, ABD ve İngiltere Rusya’ya karşı yaptırım kozunu kullanıyor. NATO Müdahale Gücü, Rusya’nın devam eden Ukrayna işgaline karşı bir savunma önlemi olarak ilk kez devreye giriyor.

NATO Müdahale Gücü Rus işgaline karşı bir savunma önlemi olarak ilk kez devreye giriyor. NATO, ‘tarihi bir an’ diyerek duyurdu. NATO Rusya’nın işgaline karşı harekete geçiyor

NATO Müttefik Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters, müttefiklerin kara, hava, deniz ve özel harekat kuvvetlerinden oluşan ve NATO ittifakını desteklemek üzere hızla konuşlandırılabilecek çok uluslu gücün harekete geçirildiğini duyurdu.

Kararı “tarihi bir an” olarak nitelendiren Wolters şöyle konuştu:

“Bu durum, çeşitli şekillerde kullanılabilecek esnek, güvenilir bir müdahale gücünü temsil ediyor ve biz de onların durumlarından tam anlamıyla yararlanıyoruz.

" alt="">

Bu caydırıcı önlemler ihtiyatlı ve hızımızı, tepki verme yeteneğimizi ve korumaya yemin ettiğimiz insanları koruma ve koruma yeteneğimizi artırıyor.

BIDEN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Müdahale birliklerinin harekete geçirilmesi, ittifak üyesi olmayan Ukrayna’ya herhangi bir ABD veya NATO askerinin gireceği anlamına gelmiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD birliklerinin Rusya’nın saldırgan eylemleri konusunda gergin olan NATO ülkelerini desteklemek için Doğu Avrupa’ya konuşlandırdığını ve Ukrayna’da savaşmayacaklarını söylemişti.

Biden, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Romanya’ya ek asker konuşlandırılmasına izin verdiğini söylemişti. Biden ayrıca, birkaç hafta önce beklemeye alınan bazı kuvvetler de dahil olmak üzere, NATO’nun yanıtının bir parçası olarak Almanya’ya “ek ABD kuvvet yeteneklerinin” gönderilmesine izin verdiğini söylemişti.

NATO LİDERLER ZİRVESİ SONRASI AÇIKLANAN BİLDİRİ

“Bugün, Avrupa-Atlantik güvenliğine karşı on yıllar sonra yöneltilen en büyük tehdidi tartışmak için bir araya geldik. Rusya’nın tam ölçekli Ukrayna işgalini mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Rusya’yı askeri saldırısını derhal durdurmaya, tüm güçlerini Ukrayna’dan çekmeye ve seçtiği saldırganlık yolundan geri dönmeye çağırıyoruz. Bağımsız, barışçıl ve demokratik bir ülke olan Ukrayna’ya yönelik uzun süredir planlanmış olan bu saldırı vahşi ve tamamen sebepsiz ve haksızdır. Rusya’nın eylemlerinin neden olduğu trajik can kaybını, muazzam insani acıyı ve yıkımı esefle karşılıyoruz. Avrupa kıtasındaki barış temelden sarsıldı. Dünya, Rusya’yı ve Belarus’u eylemlerinden sorumlu tutacak. Tüm devletleri bu vicdansız saldırıyı kayıtsız şartsız kınamaya çağırıyoruz. Rus hükümetinin yalan yağmuruna kimse kanmasın.

Bu çatışmanın tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir. NATO ve Müttefikler tarafından kendisine defalarca önerilen diplomasi ve diyalog yolunu reddetti. BM Şartı da dahil olmak üzere uluslararası hukuku temelden ihlal etti. Rusya hükümetinin yalanlarına kimse kanmamalı. Putin’in Ukrayna’ya saldırma kararı korkunç bir stratejik hata. İttifak’ın doğu kısmına önemli ölçüde ilave savunma gücü takviyesi yapıyoruz. Güçlü caydırıcılığı sağlamak için gereken tüm askeri konuşlandırmayı yapacağız.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili açıklama yaptı.

Stoltenberg’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Bu hata yüzünden Rusya bedel ödeyecek. Burada daha fazlasını yapmak için hazır olmalıyız. Biz de bedel ödeyebiliriz, ona rağmen yapmalıyız çünkü uzun bir süreç bu. Rus vatandaşlarına çağrım; Bu Rusya’yı dünyada daha saygın hale getirmeyecek, çocuklarınız için daha güvenli hale getirmeyecek. NATO karşılık gücü unsurlarını, karada denizde faal hala getiriyoruz. Müttefiklerimiz binlerce daha fazla askeri ittifakın Doğu kanadına gönderdi.

“UKRAYNA’YA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Biz her müttefiki korumak için her şeyi yapmaya hazırız. Bugün, liderler ayrıca Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemiz konusunda mutabık kaldı. Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek gibi ülkelere daha fazla destek vermeliyiz. Kendi özgür iradeleriyle seçtikleri yolu desteklemeliyiz. Güçlü bir trans atlantik bağı olmadan Avrupa güvende olamaz.

SORU-CEVAP

UKRAYNA HÜKÜMETİ NE KADAR DAYANABİLİR?

Şu anda gördüğümüz tam teşekküllü bir işgal. Havadan, karadan ve denizden saldırı yapıyorlar. Şu anda Kiev’e yaklaştıklarını görüyoruz. Aynı zamanda verilen mesajları duyuyoruz. Bunlar ciddi şekilde amaçlarının hükümeti değiştirmek yönünde olduğunu gösteriyor. Durumu yakından takip ediyoruz ancak hala akışkan bir durum olduğunu söyleyebilirim. Ukrayna güçleri cesurca savaşıyor ve aslında işgal eden Rus güçleri üstünde ciddi hasarlar yarattılar. Ancak akışkan bir durum ve sürekli değişiyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Avrupa kıtasında barışı bozduğunu belirterek şunları söyledi:

Diplomatik bir çözüm bulmak için tüm çabalarımıza rağmen aylardır uyardığımız şey gerçekleşti. Kasıtlı, soğukkanlı ve uzun zamandır planlanmış saldırının tek sorumluluğu Moskova’ya aittir.

Rusya’nın saldırılarını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor ve Rusya’yı askeri harekatını derhal durdurmaya çağırıyoruz. Ukrayna’nın cesur insanlarının yanındayız.

Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü, kendini savunma hakkını ve kendi yolunu seçme hakkını tam olarak destekliyoruz.

 ‘RUSYA’YI SWIFT SİSTEMİNDEN ÇIKARIN’ ÇAĞRISI

NATO Zirvesi’nde liderlere seslenen Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Batı’nın Rusya’yı SWIFT sisteminden çıkarması gerektiğini, aksi takdirde Ukrayna’nın birkaç gün içinde düşeceğini söyledi.

Zeman, “İki seçeneğimiz var: ya Rusya’yı SWIFT’den çıkaracağız ya da birkaç gün içinde Ukrayna’nın Rusya tarafından tamamen işgal edildiğini göreceğiz. Ben ilk seçenekten yanayım” dedi.

En az 10 karakter gerekli