DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19045970,44%
Antalya
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TMMOB ANTALYA İKK’DAN ‘FALEZLERDE KAÇAK İNŞAAT’ UYARISI
33 okunma

TMMOB ANTALYA İKK’DAN ‘FALEZLERDE KAÇAK İNŞAAT’ UYARISI

ABONE OL
14 Haziran 2024 09:01
TMMOB ANTALYA İKK’DAN ‘FALEZLERDE KAÇAK İNŞAAT’ UYARISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Antalya’nın dünyaca ünlü olan ve Doğal Sit Alanı ilan edilen falezler bölgesindeki kaçak inşaatlara dikkat çekerek, yetkililere çağrıda bulunuldu.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen falez bandı üzerinde yaptıkları incelemede birçok işletmenin kamu yararını gözetmeden özel mülk gibi kullandıklarını tespit etti. Konu ile ilgili açıklama yapan Antalya İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şaban Tat, ‘Falezler Yapılaşma Baskısı Altında! Doğal Mirasımız tehlikede’ başlığı ile yapılan açıklamada, “Kıyılar ilk çağlardan bugüne kadar insanlar tarafından konut, ulaşım, ticaret ve turizm nedeniyle çok sık kullanılmakta olup bu sebeple ülkemizde yaşayan insanların kıyı alanlarından yararlanmasında kamu yararı ilkesinin bulunması gerekliliği Anayasanın 43. Maddesi ile güvence altına alınmıştır” diye konuştu.

Tat açıklamasında, “Türkiye’nin en önemli turizm kenti olan Antalya’nın yaklaşık 640 kilometrelik(km) sahil şeridi bulunmakta olup kentimizde kıyı bandı boyunca 17 km uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde, oldukça dik yamaçlı falezler yer almaktadır. Antalya falezleri; doğal zenginliği, eşsiz flora ve faunası ile taşıdığı değerler nedeniyle koruma altına alınarak ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmiş olup bu alanların büyük kısmında kesin yapı yasağı bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“ÖZEL MÜLK GİBİ KULLANILDIĞI TESPİT EDİLDİ”

" alt="">

Konyaaltı Varyantı’ndan Karpuz Kaldıran Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı tesisine kadar tüm falez kıyı bandı güzergahında inceleme ve tespitlerde bulunduklarını belirten Şaban Tat, “Yapılan inceleme neticesinde, ‘yalı yar’ olarak da adlandırılan falezler bölgesinin anayasaya ve yasalara aykırı olarak birçok işletme tarafından kamu yararı dikkate alınmadan özel mülk gibi kullanıldığı tespit edilmektedir. Şirinyalı Mahallesi, 1591 parsel, 12 önündeki falezlerde yapımı süren asansör inşaatı dikkat çekmektedir. Ayrıca, yapılan incelemelerde Güzeloba Mahallesi 27956 ada 2-3 parsel önündeki falezlerde de benzer bir inşaat faaliyetinin olduğu gözlenmiştir” dedi.

“CEZALARIN CAYDIRICILIĞI YETERSİZ”

“Özel İşletmelerin kıyıda yaptıkları işgaller için ‘Ecrimisil’ adı altında para cezaları alınırken, kesilen bu cezalar işletme sahipleri tarafından kira bedeli gibi algılanmaktadır” şeklinde devam eden açıklamada, “Gecekondu görüntüsü niteliğindeki birçok kaçak/izinsiz yapının bulunduğu falez kıyı bandında; imar barışından faydalanan yapıların tahliyesi sağlanmalı, artan kaçak yapılaşmanın önüne geçilmeli ve bir an önce nitelikli, bölgenin flora ve faunası ile uyumlu dokunuşlara yer verilmelidir” çağrısı yapıldı.

“AFETLERİN YAŞANILMASI KAÇINILMAZ”

Şaban Tat açıklamasının son bölümünde “Falezlerde bulunan kesin yapı yasağına muhalefet ve doğal yapıda yaşanan tahribat son bulmadığı takdirde, bölgenin doğal yapısında geri dönülemez hasarlara sebep olmakla birlikte olası doğal afetlerin yaşanılması kaçınılmazdır” dedi.

En az 10 karakter gerekli