DOLAR 32,4284 0.03%
EURO 34,4546 -0.18%
ALTIN 2.489,630,27
BITCOIN 2047691-3,33%
Antalya
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

207 okunma

ÜNİVERSİTE TIP’TA 692 MİLYON LİRALIK BORÇ 108 MİLYONA DÜŞTÜ

ABONE OL
28 Ocak 2022 11:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, göreve geldiği 2020 yılı Ağustos ayında 692 milyon lira borçla aldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin borcunu 108 milyona kadar düşürdüklerini açıkladı.

2020 yılı Ağustos ayında Akdeniz Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olarak göreve Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin 692 milyon lira borcu olduğunu öğrendiğini söyledi. Bunun üzerine elektrik, doğalgaz, su gibi alanlarda tasarrufa gittiklerini kaydeden Prof. Dr. Özkan, hastane için gerçekleşen tüm ihaleleri yakından takip ettiğini söyledi. İhalelerde rekabeti artırıcı strateji yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, ihalelerin şeffaf yapılmasını gözönüne alarak çalışmaları hızlandırdıklarını kaydetti. 2020 Nisan- Ağustos ayları arasında aylık ciro 24,06 milyon lira olurken, yapılan tasarruf ve titiz çalışma sonucunda 2021 yılında bu rakamı 46,58 milyon liraya çıkardıklarını söyleyen Prof. Dr. Özkan, 2022 yılı Ocak ayı itibarıyla AÜ Hastanesi’nin borcunu 108 milyon liraya düşürdüklerini belirtti.

HÜKÜMET SORUNLARA KULAK VERDİ

Prof. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye’de cirosunu artırıp global bütçe ayarını en yükseğe çıkaran üniversitelerden biri olduklarını anlattı. Prof. Dr. Özkan, “Temel olarak gelirleri artırmak ve giderlerin azalması için büyük önemler alındı. Hastaneyle ilgi bütün sorunlar Maliye Bakanlığı’na Cumhurbaşkanımızın nezdinde destek alarak anlatıldı. Hükümet sorunlara kulak verdi, sorunların çözülmesi için Türkiye çapında iyileştirmeler yapıldı. Üniversite hastaneleri için iyileştirmeler yapıldı. Bu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi için büyük bir şans. Temel çıkış noktası Akdeniz Üniversitesi olduğu için biz bundan mutluyuz” dedi.

YILLIK CİRO 322 MİLYONDAN 558 MİLYONA ÇIKTI

" alt="">

Prof. Dr. Özkan, “Yeni önlemlerin hayata geçirilmesiyle yıllık ortalama 322 milyon 622 bin lira olan gelir 558 milyon 950 bine çıktı. Aylık ortama 24-25 milyon olan gelirimiz 53 milyona çıktı. Hastanemizin çalışma ortamlarını yeniden organize ettik. Doktor, hemşire ve yatan hasta yatak sayımız değişmedi. Bütün bunların daha iyi çalışması ve hareket etmesi için birim zamanla daha çok hastaya hizmet verme peşinde koştuk. Bu açıdan bakıldığında hedefimizin çok üzerine çıktık. Bunda öğretim üyelerimizin de büyük katkısı oldu. Hasta bakmaya aktif katılım sağladılar hem poliklinik hem de ameliyat sayıları arttı. Bize büyük destek sağladı” diye konuştu.

İHALELER TİTİZLİKLE TAKİP EDİLDİ

Hastanedeki ihale süreçleriyle bizzat ilgilendiklerini vurgulayan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “İhalelerin açık bir şekilde yapılması ve Türkiye’den tüm firmaların eşit şansa sahip olmak için defalarca toplantı yaptık ve rekabetin önünü açtık. Rekabetin önünü açtığımız için ciddi düzeyde bir yarışma oldu” dedi.

YILDA 120 MİLYON BORÇ ÜRETEN HASTANE KARA GEÇTİ

AÜ Hastanesi’nin hem gelirinin arttığını hem giderlerinin azaldığını vurgulayan Prof. Dr. Özkan, “692 milyon liralık hastanemizin borcu 108 milyona düştü. Bu rekor bence. Bu rekoru sağlamak büyük zorluk. Yılda 120 milyon lira borç üreten bir hastane artık kara geçmiş durumda. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi tarihinin en güzel günlerini yaşıyor” diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİNDEN 7 MİLYON 960 BİN

AÜ Hastanesi’nin sağlık turizmine de önemli katkısı olduğunu belirten Prof. Dr. Özlenen Özkan, şöyle dedi: “Sağlık turizmi aylık cirosu ortalama 20-30 bin lirayken, şimdi 1,5 milyon liraya çıktık. Şu an hedeflerimizin çok çok altında ancak önceki başlangıç seviyesine göre büyük bir artış yaşandı. Sağlık turizmi 2019’da yıllık geliri 610 bin liraydı şimdi 7.96 milyon lira oldu. Sağlık turizmindeki artışın en büyük nedeni verilen kaliteli hizmet. Bu artışın her yıl katlanarak süreceğine inanıyorum. 2-3 yıl sonra geleceğimiz noktada sağlık turizminin hem ülkemize, hem de Antalya’ya büyük katkısı olacak. Sağlık turizmi için en çok plastik cerrahi, kulak burun boğaz, robotik cerrahiler, organ nakilleri, kemik iliği transplantasyonu gibi özellikli işler tercih ediliyor.” /GÜN HABER

En az 10 karakter gerekli