DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2161985-0,21%
Antalya
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

312 okunma

UYSAL: ‘TÜRKİYE’NİN HİKAYESİ HALİT ÖNÜR’LERİN HİKAYESİDİR’

ABONE OL
21 Şubat 2022 12:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, emekli öğretmen, halk kültürü araştırmacısı, derlemeci ve karikatürist merhum Halit Önür anısına düzenlenen gecede “Türkiye’nin yolculuğuyla Halit Önürlerin yolculuğu aslında aynıdır. Aynı hikayedir” dedi. 

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin Teke yöresi kültürünü tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için gerçekleştirdiği ‘Ustaların İzinden’ serisi, halk kültürü araştırmacısı, derlemeci ve karikatürist merhum Halit Önür anısına düzenlenen geceyle başladı. Türkan Şoray Kültür Merkezi’ndeki geceye Başkan Uysal ve eşi Ümran Uysal’la katılırken Halit Önür’ün memleketi Burdur Kuzköy’den hemşerileri de gecede yer aldı. 

Halit Önür’ün ailesinin de katıldığı gecede yeğeni kabak kemane sanatçısı Uğur Önür, oğlu karikatürist ve öğretmen Yavuz Özhan Önür, Anadolu’yu köy köy gezerek halk müziklerini kaydeden Emre Dayıoğlu ve Türk halk müziği sanatçısı İlke Türkdoğan sahne aldı. Halit Önür’ün TRT repertuarına kazandırdığı 40’a yakın şarkılardan örneklerin seslendirildiği gecede ayrıca Tuncer Çetinkaya’nın hazırladığı bir belgeselin ilk gösterimi de yapıldı. 

Yeğeni Uğur Önür, “Ustam” diye seslendiği ve 2 yıl önce 75 yaşındayken kaybettiği amcasını “Anadolu’da köyüne, ilçesine, iline yön vermiş, oraları aydınlatmış çok insan var. Halit Önür onlardan birisiydi” sözleriyle anlattı. Başkan Uysal ise, şöyle konuştu:

“Bir köyden çıkan Halit Önür hocamızın ya da o kuşağın temsilcilerinin, sanatçılarının, öncülerinin, öğretmenlerinin muhteşem türküler derlerken aynı zamanda harika karikatürler ve resimler yapması ne kadar büyük ve önemliyse Ortadoğu’dan çıkan Türkiye’nin muasır uygarlık düzeyini yakalaması bütün dünya kültürlerinin parçası haline gelebilmesi o kadar önemlidir. Aynı hikayedir. Türkiye’nin yolculuğuyla Halit Önürlerin yolculuğu aslında aynıdır.”

" alt="">

Türkan Şoray Kültür Merkezi’ndeki gece bir Halit Önür derlemesi olan ‘Cezayir’ türküsüyle sona erdi. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli