DOLAR 31,5623 0.67%
EURO 34,0509 0.38%
ALTIN 2.037,570,24
BITCOIN 17875652,86%
Antalya
14°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

VALİ YAZICI.. ‘KALİFİYE VE İYİ BİREYLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ’
126 okunma

VALİ YAZICI.. ‘KALİFİYE VE İYİ BİREYLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

ABONE OL
15 Mart 2022 17:15
VALİ YAZICI.. ‘KALİFİYE VE İYİ BİREYLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. AHENK Projesi ile amaçlarının her anlamda kalifiye ve iyi bireyler yetiştirmek olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, bunun birinci ve en temel yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini dile getirdi.

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Aksu Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan eşlik etti.

Vali Yazıcı ziyaret kapsamında öğrencilerle kitap okuyup yalan, dostluk, güven ve kitap üzerine sohbet etti. 

ÜRETMEYİ SEVEN GENÇLERLE BİRLİKTEYİZ

Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretinde öğrencilerin depolama, paketleme, üretim ve hasat yapma şekillerini uygulamalı olarak öğrendiği üretim serasını gezerek öğrencilerle birlikte çapa yapan Vali Yazıcı, daha sonra mantar hasadı gerçekleştirdi. Üretimin, üretmenin ülkemiz için ne denli önemli bir konu olduğuna değinen Vali Yazıcı; “Aksu ilçemizde 2009 yılında kurulan Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerimiz tarımı, seracılığı ve budamayı uygulamalı olarak öğreniyor. Üretiyor ve üretime destek veriyorlar. Hepimiz son zamanlarda yaşanan olaylarla tarımın nedenli stratejik bir ürün olduğunu daha iyi anladık. Tarım da öncü şehir Antalya’mız için çok önemli bir okul. İnşallah buradan mezun olan gençlerimiz ülkemizin ve şehrimizin tarımına büyük katkılar sunacak.” şeklinde konuştu.

" alt="">

ÖĞRENCİLERİMİZ ALANINDA UZMANLAŞIYOR

Lisenin özellikle kalifiye eleman konusunda büyük bir ihtiyacı karşıladığına değinen Vali Yazıcı; “Öğrencilerimiz burada çiçekçilik, bahçecilik, peyzaj, sebze yetiştiriciliği, tohum üretimi, ilaçlama, gübreleme, budama, bahçe eğitimi dersleri görüyor. Öğrenciler tarım derslerini tarlada, serada uygulamalı olarak uzman öğretmenlerden alıyor. Burada eğitim alan öğrencilerimiz tarımda kalifiye eleman olarak yetişiyor. Lisedeki öğrenciler hem teorik hem de pratik olarak dersler alarak alanında uzmanlaşıyor.” diye konuştu.

BU SİZLER İÇİN AVANTAJ

Uygulama alanındaki incelemelerinin ardından öğrencilerle kitap okuyup sohbet eden Vali Yazıcı, öğrencilere neden okuduklarını ve Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini sordu. Vali Yazıcı; “Niye okuyoruz, niçin okuyoruz bunu hiç sorguladınız mı? Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi var. Bunu bazılarınız duymuştur. Bu hiyerarşiye göre insanların yeme, içme, barınma ve akabinde güvenlik gibi ihtiyaçları vardır. Yaşamımızı devam ettirebilmek için bu ihtiyaçları karşılamak zorundayız. Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için bir takım meslekleri seçiyoruz. Aslında bütün insanlar aynı amaç için yaşıyor. Hayatta kalabilmek için. Meslek seçimini de bu yüzden yapıyoruz. Buradan mezun olduğunuzda bir mesleğiniz bir bildiğiniz iş olacak. Bu çok önemli. Bu sizler için çok büyük bir avantaj.” ifadelerini kullandı.

YALAN, DEDİKODU, İFTİRA VE VERİLEN SÖZÜN TUTULMAMASI BİZLERİ RAHATSIZ EDİYOR

Öğrencilerle karşılıklı soru-cevap şeklinde devam eden etkinlikte onları en çok neyin rahatsız ettiğini soran Vali Yazıcı; “Ben görev yaptığım her ilde okullara gidip bir anket yapıyorum. 300’den fazla okulda bu anketi yapmışımdır. Ortaokul ve liselerde bu ankette genellikle ilk sırada en çok rahatsız olunan konu olarak yaklaşık %80 oranında yalan söylenmesi, dedikodu, iftira ve verilen sözün tutulmaması gibi konuları dile getiriyorlar. Gençler ve çocuklar bunlardan rahatsız oluyorlar. Şimdi şunu merak ediyor ve sizlerle tartışmak istiyorum. İnsanlar garip şekilde yalan söylüyor. Herkes yalan söylüyor. Hem yalan söylüyoruz hem de rahatsız oluyoruz. Burada bir çelişki var bunun izahı nedir. Sana yalan söylendiğinde neden rahatsız oluyorsun. Kendimize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasını da yapmamalıyız. Dolayısıyla ben yalanı yaşamıma pembeden beyaza kadar hiçbir şekilde hayatıma sokmuyorum. Siz yaparsanız karşı tarafa da yapma hakkı veriyorsunuz. Maalesef o da bunu istediği zaman istediği yerde kullanabiliyor.” şeklinde konuştu.

KİTAP SAHİP OLACAĞINIZ EN İYİ DOSTLARDANDIR

Öğrencilere tek nasihatinin kitap okuma olduğunu belirten Vali Yazıcı; “Benim bir dostum var. Bugüne kadar bana hiç yalan söylemedi, ihanet etmedi, en kötü zamanımda hep yanımda oldu. Belki dertlerimden beni kurtarmadı ama beni başka diyarlara götürdü. Sizce bu kim olabilir. Cevap kitap. Dostlarınızdan biri mutlaka kitap olsun. Garanti veriyorum size asla ihanet edip yanlış yapmaz. Zor zamanınızda da sizi rahatlatıp alıp başka yerlere götürür. Kitap sahip olacağınız en iyi dostlardandır.” diye konuştu.

Gerçekleştirilen sohbetin ardından Vali Yazıcı öğrencilere bir ricada bulunarak; “Eve gittiğinizde anne ve babanıza bugün Vali amcayla sohbet ettik deyin. Onlara selamlarımı iletin. Bugün sizlerle gerçekleştirdiğimiz sohbeti ailenize anlatıp onlarla da konuşmanızı istiyorum. Sevgili çocuklarım, gönlünüzden geçirdiklerinizin hayat bulduğu bir yaşam diliyorum sizlere. En büyük hedefiniz onurlu ve saygı değer bir insan olmak olsun. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

DESTEĞİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Öğrencilerle sohbetin ardından Aysel Akın-Klaus Wagner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleriyle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunan Vali Yazıcı, projenin hepimizin projesi olduğunu ve başarıya ulaşması noktasında öğretmenlerin desteğinin önemine vurgu yaptı. Meslek liselerinin üzerindeki ölü toprağını atmak istediklerinin altını çizen Vali Yazıcı; “Ahenk projesi ile şehrin tüm paydaşları eğitime ve okullarımıza dokunacak. Bunu hep birlikte temin edeceğiz. Şuna inanıyorum ki bizler bu okullarımıza, gençlerimize dokundukça güzel işler ortaya çıkacak. Vazgeçmiş ve olanı kabullenmiş arkadaşlarımızı harekete geçirmek için projemizi devreye soktuk. Bunu hep birlikte ve bir ahenk içinde yapacağız. Gençlerimize hep beraber dokunursak bu işi hep beraber özümsersek eğitimin niteliğini ve kalitesini arttırmış olacağız.” diye konuştu. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli