DOLAR 32,4173 0.01%
EURO 34,4304 -0.2%
ALTIN 2.488,490,23
BITCOIN 2038840-2,95%
Antalya
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

230 okunma

VALİ YAZICI.. ‘SINAVLARA DEĞİL BİLGİ ALMAYA ODAKLANIN’

ABONE OL
16 Şubat 2022 12:04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya’da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Vali Yazıcı, 90 öğrencinin katılımı ile düzenlenen sohbette, önemli olanın sınavlar değil bilgiyi alıp işleyebilmenin olduğunu vurguladı.

Antalya’da ilkokul, ortaokul ve liselerde yürütülecek eğitim öğretim faaliyetlerini planlamak ve bu kapsamda eğitimde nitelik ve kaliteyi arttırmak amacıyla başlatılan AHENK Projesi kapsamında son ziyaretini Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’a gerçekleştiren Vali Yazıcı, öğretmen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette Vali Yazıcı’ya Kepez Kaymakamı Nusret Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan eşlik etti.

BU ÜLKE SİZİNLE ŞEKİLLENECEK

AHENK Projesi kapsamında öğrencilerle bir araya gelerek samimi bir sohbet gerçekleştiren Vali Yazıcı; “Sizleri görmek mutluluğuma mutluluk katıyor. Çocuklarla gençlerle vakit geçirmek beni çok keyiflendiriyor. Sizlerin gözlerinizin içinin parlamasının biz büyüklerinizi nasıl mutlu ettiğini anlatamam. Siz hiçbir şey yapmasanız da varlığınız bizim için çok kıymetli bunu asla unutmayın. İlk önce kendinize değer verin. Kültürümüzü, örf ve adetlerimizi unutmayın. Ülkemizin geleceği sizsiniz. Sizin düşünceleriniz sizin kelimeleriniz ve sizin yaptıklarınızla bu ülke şekillenecek bunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden sınavlara değil bilgi almaya odaklanın. Bilgiyi almamışsanız hiçbir önemi yok.” dedi. 

Öğrencilere hayalleriyle ilgili sorular soran, her şeyin hayalle başladığını ifade eden Vali Yazıcı, hedeflerine ulaşma noktasında hayal kurup onu istemenin önemli olduğunu ifade etti. Vali Yazıcı, öğrencilerin Vali olmasanız hangi mesleği yapmak isterdiniz sorusunu üzerine “Ben kaymakamlık sınavını kazandığımda aynı zamanda Sayıştay Denetçiliği sınavını da kazanmıştım. Herhâlde Vali olmasam şu anda müfettiş olur denetim yapardım.” şeklinde konuştu.

" alt="">

Z KUŞAĞI ÇOK BİLİNÇLİ

Z Kuşağı’nın çok bilinçli olduğuna ve teknolojiyi hem kullanan hem de geliştirmek için çalışan bir nesil olduğuna vurgu yapan Vali Yazıcı; “Z Kuşağı bana göre çok avantajlı bir kuşak, özellikle de benim çocukluk dönemime göre benim çocukluğumda biz oyunları, oyuncakları bile kendi imkanlarımızla yapardık. Tabi genel bir yoksulluk vardı. Şimdi imkanlar çok fazla ama Z Kuşağı’na kızdığım bir durum var. Sosyal medyayı çok kafanıza takıyorsunuz. Gelen beğeniler sizi mutlu ya da mutsuz etmeye yetiyor. Başkalarının kurgulayarak çekip koydukları pozlara çok anlam yüklüyorsunuz. Yaşamın bilgisayar ve telefonda geçtiğinin farkındayım. Buna karşı değilim. Çağın gerisinde kalmayacağız ama yaşamımızı sosyal medyadaki insanların beğeni ya da yorumlarına göre yönlendirmeyeceğiz.” dedi. 

Vali Yazıcı öğrencilere okumanın önemini vurgulayarak, “Sizlere tek nasihatim şu olur; kitap her zaman en iyi dostunuz olsun. Bir de hayatınızın hiçbir aşamasında yalana başvurmayın. Bu tür alışkanlıklar ufak ufak yalanlarla başlayıp, herkesin rahatsız olduğu bir seviyeye gelerek tüm toplumu etkiliyor. Size ne demiştim ‘siz bizim geleceğimizsiniz’. Sizin iyi insan olmanız ileride ki toplum yapımızı oluşturacak ana unsur. Kıymetinizin değerinizin farkında olun.” ifadelerini kullandı.

FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN TÜM KURUMLARIMIZLA BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ

Okul çıkışı basın mensuplarına AHENK Projesi hakkında bilgi veren Vali Ersin Yazıcı; “Eğitimimizi tekrardan hareketlendirmek istiyoruz. Eğitim konusunda bir farkındalık oluşturmak için hep birlikte hareket ediyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz Kaymakamlıklarımız, diğer kurum ve kuruluşlarda dâhil olarak hep birlikte şehrimizde Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar eğitimi konuşmak istiyoruz. Eğitimin dertleriyle dertlenmek istiyoruz. Eğitim neferlerimiz olan öğretmenlerimize de destek olmak istiyoruz. İnşallah bu okulumuzda da AHENK Projemizin yanında ASİST Projemizle de gençlerimizin spor yapmalarını istiyoruz. AHENK Projemiz kapsamında bu okulumuzu ziyaret ettik. Gençlerimizle bir araya gelip sohbet ettik. Merak ettikleri soruları yanıtladık. AHENK’te üçüncü ayımızdayız. Yavaş yavaş ilerliyoruz. Bu seneki hedeflerimizden bir tanesi bütün çocuklarımıza kitap hediye etmek. Birçok Kaymakamlığımız bunu başardı. Bu proje ile meslek liselerimiz öncelikli olmak üzere geride kaldığını düşündüğümüz okullarımıza öncelik veriyoruz. Bu okullarımıza gidip onlara bir ivme kazandırmaya çalışıyoruz. Eğitimde bir sinerji yaratıp Antalya’da eğitimi canlandırmak ve okullarımız arasındaki farkı minimuma çekmek istiyoruz. Projede dinimizin de ilk emri olan okumayı çocuklarımıza aşılamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda gittiğimiz her okulda çocuklarımızla kitap okuyoruz. Siz değerli basın mensuplarına da AHENK Projesine verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından öğretmenlerle bir araya gelerek AHENK projesinin önemini anlatan Vali Yazıcı, “Ülkemizin büyük hedefleri var. Bu hedeflere ulaşmamız içinde gençlerimizi iyi eğiterek onları geleceğe hazırlamalıyız. Bu konuda da sizin destek ve yardımlarınızı bekliyorum.” dedi. /VARIŞ HABER

En az 10 karakter gerekli