DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2145356-0,51%
Antalya
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

312 okunma

YKS’DE SİSTEM DEĞİŞTİ.. YÖK BAŞKANI ÖZVAR CANLI YAYINDA AÇIKLADI

ABONE OL
23 Şubat 2022 12:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milyonlarca genci ilgilendiren YKS’de değişikliğe gidilmiş, baraj puanı sıfırlanmıştı. YÖK Başkanı Erol Özvar, YKS’de yeni sistemde sıfıra yakın olanların üniversiteye gireceği yönündeki iddialara ilişkin “Programa girecek olan öğrenciler ancak puanı ve sıralaması o kontenjana yetiyorsa kazanacaklar” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, TRT Haber’in canlı yayınında soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

YENİ SİSTEMDE PUANI HESAPLANABİLEN ADAYLAR PROGRAMLARA BAŞVURABİLECEK

Özvar, yeni sistemde sınavı eleme usulünden çıkarıp puan üstünlüğüne dayalı bir başarı sıralaması sınavı haline getirdiklerini söyledi.

Önceki sistemde 150 puanın altında kalan adayların herhangi bir kontenjana başvuramadığını belirten Özvar, yeni sistemde puanı hesaplanabilen adayların tercih yapabileceklerini söyledi.

" alt="">

Özvar şu açıklamaları yaptı:

“Öğrencimiz, sınav sonucunu eline alacak bakacak kaç net yapmış, kaç puan almış? Ortaöğretim başarı puanıyla beraber toplam puanı kaç ve üniversite sınavına giren adaylar arasında kaçıncı sırada? Sonra bu öğrencilerimiz yani tercihte bulunma hakkına sahip öğrencilerimiz, sıralamasına ve puanına göre üniversiteleri tercih edecekler. Başvurmak istediği programa geçen sene en son öğrenci kaç puanla girmiş ona bakacak. Kaçıncı sırada girmiş ona bakacak sonra kendi puanı ve sıralamasına göre o tercihlerde bulunacak. Peki nasıl kazanacak? Sisteme giriş yaptıktan sonra bilgisayar programı, o kontenjana başvuran, diyelim o kontenjan 10 kişi, 100 kişi müracaat etmiş. O 100 kişi içinde puanı ve sıralaması ilk onda olan öğrenci o programı kazanacak.”

Özvar, “Sınava giren bütün öğrenciler bizim evlatlarımız. Bir sınav dolayısıyla öğrenciler üzerinden işte ‘Kriminaller, şehir bilmem neleri üniversitelere dolacak.’ ifadesini kesinlikle reddediyorum. Öğrencilerimize asla böyle bir şey yakıştırılmasını doğru bulmuyorum. Programa girecek olan öğrenciler ancak puanı ve sıralaması o kontenjana yetiyorsa kazanacaklar.” ifadelerini kullandı.

TIP FAKÜLTESİNE, HUKUK FAKÜLTESİNE NASIL GİRİLECEK?

Özvar, “Bu barajlar puan olarak kalkmakla beraber belirli alanlarda daha önceki senelerde bizim kabul ettiğimiz sıralamalar devam etmektedir. Yani tıp fakültesine, hukuk fakültesine girmek için bunlar değişmiyor.” dedi. /MEDYATAVA

En az 10 karakter gerekli