DOLAR 32,5342 0.05%
EURO 34,6546 -0.15%
ALTIN 2.435,22-2,56
BITCOIN 21587312,65%
Antalya
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

327 okunma

ZİRAAT FAKÜLTESİ İLE BATEM’DEN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

ABONE OL
17 Şubat 2022 11:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) arasında ‘Bilimsel İş Birliği’ protokolü imzalandı. Protokole göre tarım alanında öğrenci eğitimi, teknik uzman danışmanlık desteği ve ikili projeler yapılacak.

AÜ Ziraat Fakültesi ile BATEM arasında ‘Bilimsel İş Birliği’ protokolü imzalandı. Rektörlük Yönetim Kurulu Salonu’nda imzalanan protokol törenine AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Uzun, Doç. Dr. Demir Özdemir, Genel Sekreter Ali Evren İmre ve BATEM Eğitim Yayım Birim Sorumlusu Doç. Dr. Köksal Aydınşakir katıldı.

ÜNİVERSİTELER TARIMSAL ARAŞTIRMALARA DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİ

Ziraat alanına her zaman çok önem verdiklerini belirten AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bu kadar bereketli toprakları olan bir ülkede tarımın çok daha iyi olması gerekiyor. Bulunduğumuz nokta önemli ama tatminkâr değil. Üniversiteler olarak bizim de tarımla ilgili çalışmalarını artırması, topraksız tarım, verimli ve dayanıklı türler için ıslah çalışmaları gibi alanlarda daha fazla araştırmalar yapması gerekiyor. Bu amaçla Akdeniz Üniversitesi olarak iş birliklerine büyük önem veriyoruz” dedi. Yapılan protokol ile sebzecilik, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkiler ve süs bitkileri gibi alanlarda konunun uzmanları tarafından teknik eğitici desteği alınacağını belirten Rektör Özkan, “Böylece aldığı teorik bilgileri, uygulamalı eğitimlerle pekiştirecek. İş birliğimizin hem ülkemiz tarımı adına, hem Antalya’mız adına, hem de öğrencilerimiz adına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

LABORATUVARLAR ÖĞRENCİLERE AÇILACAK

" alt="">

BATEM’in önemli bir teknolojik alt yapıya ve bilgi birikimine sahip olduklarının altını çizen BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, “Bizim asıl misyonumuz araştırmalardır. 300 hektarlık arazimizde güçlü bir laboratuvar altyapısına sahibiz. Tıbbi ve aromatik bitkilerin sanayiye kazandırılmasından faydalı böcek üretimine, tohum ıslahına kadar birçok alanda önemli çalışmalarımız var. 1934 yılında kurulan merkezimiz çok önemli bir bilgi birikimine sahip” dedi. Ünlü, yapılan protokolle bu alt yapının bilimsel araştırma ve eğitime katkı sağlamak için kullanılmasından büyük memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan da, BATEM ile yıllardır birlikte çalıştıklarını ve bu protokolle ilk defa çalışma iş birliğini resmiyete döktüklerini vurguladı.

TEKNİK UZMAN DANIŞMANLIK DESTEĞİ OLACAK

İmzalanan protokole göre tarım alanında öğrenci eğitimi, teknik uzman danışmanlık desteği ve ikili projeler alanlarını kapsayan iş birliği yapılacak. AÜ Ziraat Fakültesi öğrencilerinin 4 yıllık eğitim sürecinde görsel ve deneysel gereksinimlerinin giderilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla BATEM’in arazi, makine, teçhizat, alt yapı ve personel birikiminden yararlanacak. Aynı protokolle BATEM’in Antalya Aksu’da bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler, süs bitkileri ve tarla bitkileri birimlerinde, Antalya Yukarı Kocayatak’ta bulunan Sebzecilik biriminde ve Antalya Kayaburnu’nda bulunan Meyvecilik biriminde, Protokol Yürütme Kurulu tarafından belirlenen tarihlerde, BATEM bünyesinde çalışan uzmanlar veya eğitici personeller tarafından öğrencilere uygulamalı tarım eğitimini de kapsıyor.

BATEM uzmanları istenirse veya ihtiyaç duyulursa belirlenen tarihlerde teorik ve uygulamalı eğitimler vermek üzere fakültede görevlendirilecek. Protokol 3 yıl geçerli olacak. /GÜN HABER

En az 10 karakter gerekli